3 rady jak uniknąć opóźnień w budowie

fot. Dimitris Kalogeropoylos / flickr.com / CC-BY-SA

Jedną z głównych kwestii przy rozpoczynaniu procesu budowie domu jest terminarz prac obejmujący daty przygotowania projektu, uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcia i zakończenia budowy. Oczywistą rzeczą jest, iż każdy chce by nie było żadnych opóźnień, a wszystkie terminy udało się dotrzymać. Dlatego lepiej trzymać się 3 poniższych rad, które zminimalizują prawdopodobieństwo opóźnień. 

Właściwy architekt

Doświadczony architekt jest w stanie zarządzać projektem w taki sposób, by móc zrealizować go szybko bez uszczerbku na jego jakości. Posiada on również harmonogram dla swojego zespołu i jest w stanie skutecznie go egzekwować, tak by móc uzyskać pozwolenie na budowę na czas. Często bowiem projekty robione są pod presją czasu, gdyż dobre ekipy budowlane mają odległe terminy i klienci podpisują z nimi umowy na wczesnym etapie projektu lub wręcz jeszcze przed wizytą u architekta.

Bądź konsekwentny

Nie raz, nie dwa miałem sytuację, gdyż już miałem drukować projekt, a klient zadzwonić i powiedział „panie Staszku, pan przesunie tą ścianę, powiększy ten pokój i zmieni kąt dachu”. Jest to do zrobienia, lecz wymaga zmian w niemal całym projekcie począwszy od zestawienia powierzchni przez część konstrukcyjną projektu po projekt instalacji. W rezultacie data finalizacji projektu jest przesuwana.

Podobna sytuacja ma czasami miejsce również na budowie. Nie każdy ma bowiem dostatecznie wyrobioną wyobraźnię przestrzenną i jest w stanie „zrozumieć” wymiary. Dlatego też zaczyna widzieć rozmiary domu / pomieszczeń dopiero na budowie. Zmiany wprowadzane na tym etapie nie tylko powodują  konieczność wykonania dodatkowych prac i poniesienia związku z nimi dodatkowych kosztów, ale także opóźnienia.

Dlatego też na etapie projektu należy wszystko sprawdzać. Odmierzać odległości, sprawdzać powierzchnie na przykładzie pomieszczeń w domach znajomych, wybrać się do salonów meblowych, by sprawdzić ich wymiary, aby uniknąć problemów w fazie wyposażania wnętrz i na 100% być pewnym swoich decyzji. 

Komunikacja

Niezbędną rzeczą do dobrego projektu jest dobra komunikacja z architektem. Od początku do końca powinieneś utrzymywać z nim kontakt. Zarówno ty jak i twój architekt powinniście być gotowi do wzajemnego odbierania telefonów , czy odpowiadania na maile. Ewentualne opóźnienia w komunikacji mogą być źródłem opóźnień w projekcie.

Ważne jest również weryfikowanie prac nad projektem, by mieć pewność, że wszystko ma odpowiedni rozmiar, materiały i miejsce. Dotyczy to zresztą nie tylko fazy projektu, ale również budowy. Budowa bowiem to nie apteka i czasem wymiary różnią się, co sprawia, iż przez zwężenie pomieszczenia o parę centymetrów meble się do nich nie mieszczą.

Budowa nowego budynku jest ogromnym wyzwaniem, więc wiele rzeczy może opóźnić jego realizację. Dlatego pamiętaj, by wybrać dobrego architekta, dobrze się z nim komunikować oraz trzymaj się swoich decyzji. Oczywiście zawsze mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane komplikacje, ale zastosowanie się do tych rad pozwoli ci zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *