3 rady jak uniknąć opóźnień w budowie

fot. Dimitris Kalogeropoylos / flickr.com / CC-BY-SA

Jedną z głównych kwestii przy rozpoczynaniu procesu budowie domu jest terminarz prac obejmujący daty przygotowania projektu, uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcia i zakończenia budowy. Oczywistą rzeczą jest, iż każdy chce by nie było żadnych opóźnień, a wszystkie terminy udało się dotrzymać. Dlatego lepiej trzymać się 3 poniższych rad, które zminimalizują prawdopodobieństwo opóźnień. 

Właściwy architekt

Doświadczony architekt jest w stanie zarządzać projektem w taki sposób, by móc zrealizować go szybko bez uszczerbku na jego jakości. Posiada on również harmonogram dla swojego zespołu i jest w stanie skutecznie go egzekwować, tak by móc uzyskać pozwolenie na budowę na czas. Często bowiem projekty robione są pod presją czasu, gdyż dobre ekipy budowlane mają odległe terminy i klienci podpisują z nimi umowy na wczesnym etapie projektu lub wręcz jeszcze przed wizytą u architekta.

Bądź konsekwentny

Nie raz, nie dwa miałem sytuację, gdyż już miałem drukować projekt, a klient zadzwonić i powiedział „panie Staszku, pan przesunie tą ścianę, powiększy ten pokój i zmieni kąt dachu”. Jest to do zrobienia, lecz wymaga zmian w niemal całym projekcie począwszy od zestawienia powierzchni przez część konstrukcyjną projektu po projekt instalacji. W rezultacie data finalizacji projektu jest przesuwana.

Podobna sytuacja ma czasami miejsce również na budowie. Nie każdy ma bowiem dostatecznie wyrobioną wyobraźnię przestrzenną i jest w stanie „zrozumieć” wymiary. Dlatego też zaczyna widzieć rozmiary domu / pomieszczeń dopiero na budowie. Zmiany wprowadzane na tym etapie nie tylko powodują  konieczność wykonania dodatkowych prac i poniesienia związku z nimi dodatkowych kosztów, ale także opóźnienia.

Dlatego też na etapie projektu należy wszystko sprawdzać. Odmierzać odległości, sprawdzać powierzchnie na przykładzie pomieszczeń w domach znajomych, wybrać się do salonów meblowych, by sprawdzić ich wymiary, aby uniknąć problemów w fazie wyposażania wnętrz i na 100% być pewnym swoich decyzji. 

Komunikacja

Niezbędną rzeczą do dobrego projektu jest dobra komunikacja z architektem. Od początku do końca powinieneś utrzymywać z nim kontakt. Zarówno ty jak i twój architekt powinniście być gotowi do wzajemnego odbierania telefonów , czy odpowiadania na maile. Ewentualne opóźnienia w komunikacji mogą być źródłem opóźnień w projekcie.

Ważne jest również weryfikowanie prac nad projektem, by mieć pewność, że wszystko ma odpowiedni rozmiar, materiały i miejsce. Dotyczy to zresztą nie tylko fazy projektu, ale również budowy. Budowa bowiem to nie apteka i czasem wymiary różnią się, co sprawia, iż przez zwężenie pomieszczenia o parę centymetrów meble się do nich nie mieszczą.

Budowa nowego budynku jest ogromnym wyzwaniem, więc wiele rzeczy może opóźnić jego realizację. Dlatego pamiętaj, by wybrać dobrego architekta, dobrze się z nim komunikować oraz trzymaj się swoich decyzji. Oczywiście zawsze mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane komplikacje, ale zastosowanie się do tych rad pozwoli ci zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.