4 kwestie do rozważenia przed wizytą u architekta

fot. Teemu008 / CC BY-SA 2.0

Jednym z powodów, dla którego warto zwrócić się do architekta o opracowanie projektu indywidualnego twojego domu jest to, iż jako doświadczona osoba wie czego ma być więcej, a czego mniej. Stąd też praca z nim daje ci poczucie, że jesteś w bezpiecznych rękach. Mimo to przed jego zatrudnieniem weź pod uwagę następujące kwestie.

Bądź otwarty

Zatrudniając architekta ważne jest by mieć otwarty umysł i pozwolić mu na swobodę twórczą, która może przełożyć się na modyfikację naszej wizji. Do dobrego projektu potrzebna jest także elastyczność pracy, by wniósł on w twój projekt lata swoich doświadczeń i wiedzę. Stąd też nie ma co oczekiwać natychmiastowych efektów. Pozwól architektowi dokładnie przeanalizować projekt, konstrukcję budynku, kontekst lokalizacji itp. Zwykle powtarzam klientom, by „przespali się z projektem”, by móc zyskać świeże spojrzenie. Drugiej strony też to dotyczy.

Harmonogram projektu

Projekt bez z góry ustalonego harmonogramu prac może się bardzo, bardzo wydłużyć. Dlatego już najlepiej na pierwszym spotkaniu ustalić orientacyjne terminy przedstawienia pierwszej koncepcji, wykonania projektu, złożenia wniosku o pozwolenie na budowę itd. Oczywiście mogą wystąpić pewne komplikacje, przez które proces projektowy może się wydłużyć tj. wyjście na jaw nieznanych dotąd obciążeń działki, przedłużająca się procedura uzyskania pozwolenia na budowę, czy przedłużanie się decyzji projektowych. Niemniej warto mieć swoistą „mapę drogową”, która pozwoli m. in. rezerwować termin u ekipy budowlanej.

Zainwestuj w profesjonalistów

Wiele osób błędnie zakłada, iż zatrudnienie architekta jest zbyt kosztowne i lepiej zlecić projekt „panu Czesiowi”, który zrobi go po godzinach za 1/3 ceny. Prawdą jest, iż zapłacisz u niego mniej. Problem jednak w tym, że dla „pana Czesia” to tylko sposób na dorobienia do skromnej pensji, a nie misja czynienia świata klientów lepszym. Co się z tym wiąże, bo dla klienta czy projekt zrobi mu ktoś z misją, czy bez niej jest obojętne? Na „fuchę” robi się znacznie mniej projektów niż działając oficjalnie. Przekłada się to na wiedzę i doświadczenie, które pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze np. poprzez dobór ekonomicznych rozwiązań projektowych. A poza tym kto będąc fachowcem w swojej dziedzinie będzie zajmował się nią na pół gwizdka po godzinach.

Określ budżet

Mimo, iż zwłaszcza w ostatnich latach koszty budowy stały się bardzo płynne, ważnym krokiem w realizacji inwestycji jest przyjęcie budżetu inwestycji uwzględniające m. in. koszty dokumentacji, budowy, przyłączy, zagospodarowania działki (z moich doświadczeń wynika, iż inwestorzy zwykle o tym zapominają, a ogrodzenie, czy wybrukowanie placu to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych). Oczywiście może się on zmieniać w czasie z powodu rosnących kosztów materiałów, robocizny itp. Pozwoli on jednak na przyjęcie takich rozwiązań projektowych oraz powierzchni, by w trakcie realizacji inwestycji nie okazało się, że na jej dokończenie brakuje pieniędzy.