4 pomysły na dom pasywny

Szukasz pomysłu na obniżenie rachunku za energię elektryczną, zmniejszenie zużycia węgla i odgrodzić się od sąsiadów? By to osiągnąć, nie musisz wcale budować nowego domu. W tym wpisie opiszę 4 pomysły, których wcielenie w życie osiągnięcie poprawę „pasywności” domu bez znacznych nakładów finansowych.

Zielona osłona

Zasadzenie drzew osłonowych wzdłuż nastawionej na wiatr ściany Twojego domu ochroni Cię przed upalnym letnim słońcem, a także przed dokuczliwymi zimowymi wiatrami. Stworzy to również siedliska dla większej liczby ptaków żywiących się insektami (komarami). Dzięki temu będzie Cię budził nie tylko ostry dźwięk budzika, ale również kojący nerwy śpiew ptaków.

Korzystając z tego zabiegu należy wziąć pod uwagę, że o ile drzewa liściaste doskonale sprawdzają się w lacie, o tyle w okresie jesienno-zimowym tracą one swoje właściwości izolacyjne.

Materiały termiczne

Zauważyłeś, że czasami kafle basenu lub kostka brukowa jest ciepła nawet wtedy, gdy Słońce już zajdzie? To dlatego, że podłogi z błotnych cegieł, płytek i betonu magazynuje ciepło wytwarzane w dzień przez Słońce. Gdy temperatura powietrza wzrasta, powyższe materiały nagrzewają się i magazynują ciepło, a po zachodzie słońca je oddają.

Świetliki

Umieszczenie małych świetlików dachowych pomoże rozświetlić ciemne pomieszczenia i nie używać do tych celów lamp. Dzięki temu w dzień doświetlimy ciemne pomieszczenia, a w nocy umożliwi to nam rozkoszować się widokiem księżyca. Większe okna dachowe mogą być również zamontowane nad wanną, by podczas kąpieli móc obserwować gwiazdy. Jaki bowiem jest lepszy sposób na relaks niż gorąca kąpiel pod rozgwieżdżonym niebie.

Duże okna

Projektowanie dużych okien na południowych ścianach, mogących być otwartych w gorące dni, umożliwi delikatnym wiaterkowi schładzać dom. Zmniejszy to wydatki na klimatyzację, która według ekologów przyczynia się do zmian klimatycznych. Ponadto duże okna w słoneczne, zimowe dni pozwoli dogrzać pomieszczenie.

Dom wybudowany według powyższych wskazówek nie powinien potrzebować chłodzenia w lato oraz niewiele opału na zimę. W rezultacie do jego utrzymania nie potrzeba wiele energii, a zużycie smogotwórczego węgla (najpopularniejszego opału w Polsce) minimalne. Dzięki tem zyskujemy nie tylko oszczędności w utrzymaniu domu, ale również czyste powietrze, a co za tym idzie zdrowie.