4 porady jak zaadaptować garaż

Potrzebujesz więcej miejsca w domu, a nie chcesz go rozbudowywać? Dobrym sposobem na  poradzenie sobie z tym problemem jest adaptacja garażu na pomieszczenie mieszkalne. Zwłaszcza, iż może się to okazać znacznie prostsze niż się wydaje.

W garażu można stworzyć:

  • dodatkowy pokój dzienny,
  • pokój gościnny,
  • pokój hobby np. salon gry w bilarda,
  • biuro – w przypadku, gdy jesteś freelancerem,
  • prawdziwe domowe kino,
  • domową siłownię lub salę do ćwiczeń.

Nim jednak zaczniesz urządzać swoją nową przestrzeń życiową powinieneś uwzględnić kilka wskazówek:

Pracuj ze specjalistami

Choć adaptacja garażu w praktyce nie wymaga żadnych zgłoszeń, czy urzędowych formalności, to praca z architektem pozwoli Ci wykorzystać jego doświadczenie do jak najlepszego powiązania nowego pokoju z istniejącym układem pomieszczeń oraz dobrać pasujące do siebie materiały wykończeniowe. Z kolei np. zawodowy elektryk podpowie Ci jak najlepiej poprowadzić kable (przy założeniu, iż elektrykę dasz radę zrobić sobie sam).

Izolacja i wygoda

Projektując garaż w nowym domu nie dba się za bardzo o komfort wewnątrz niego tzn. nie zawsze jest on tak dobrze ocieplony jak część mieszkalna domu, a ogrzewania w nim nie instaluje prawie nikt. Dlatego przed remontem należy rozważyć w jaki sposób poprawimy właściwości tej części domu. Czy dodatkowo ją ocieplimy? Jakie ogrzewanie zastosujemy? Gdzie wykujemy otwory okienne oraz czy nie będą kolidować z instalacjami wewnętrznymi?

Podłogi

Podłoga w garażu może okazać się największym wyzwaniem podczas jego adaptacji. Zwłaszcza, gdy dom ogrzewamy instalacją podłogową. Wtedy, by nie montować grzejników w nowym pokoju, musimy skuć płytki i wylewkę. Alternatywą może być co prawda podniesienie poziomu posadzki w nowym pomieszczeniu i zrobienie schodka, ale osobiście odradzam ten pomysł. Szczególnie jeżeli robimy pokój gościnny. Różnice poziomów sprawią bowiem, iż będziemy (goście!) się potykać.

Lepiej jest, gdy w garażu mamy ułożoną kostkę brukową. Wówczas musimy co prawda ułożyć wszystkie warstwy posadzkowe od nowa, ale za to mamy możliwość ułożenia dowolnej grubości izolacji termicznej oraz nie musimy kuć wylewki, by zamontować ogrzewanie podłogowe.

Hydraulika

Gdy w garażu planujemy zrobić łazienkę, kuchnię lub barek zetkniemy się z problemem doprowadzenia i co gorsze odprowadzenia zużytej wody. O ile te pierwsze przewody możemy ukryć w ścianach o tyle dołączenie się do istniejącej instalacji kanalizacji sanitarnej jest problematyczne z uwagi, iż montuje się ją zwykle pod chudym betonem (lub płytą fundamentową), a średnica odpływu zamontowanego może być za mała do obsłużenia funkcji (np. podłączenia wc). Dlatego w tym wypadku nie obędzie się bez dobrego hydraulika.


Przekształcenie garażu w pomieszczenie mieszkalne jest najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na powiększenie swojej przestrzeni życiowej. Pomoże to nie tylko zwiększyć Twoją wygodę i zaspokoić potrzeby, ale również podnieść wartość domu, gdy zdecydujesz się go sprzedać. Z kolei samochód można „eksmitować” z garażu do zamkniętej z trzech stron wiaty.