4 rzeczy których powinieneś spodziewać się od architekta

fot. Chris Potter / flickr.com / CC-BY-SA
  1. Pytania – gwarancją dobrego projektu jest poznanie oczekiwań, potrzeb i preferencji użytkownika obiektu. By je poznać konieczne jest zadanie wielu, wielu, wielu pytań i uzyskanie na nie odpowiedzi. Dopiero wtedy można wziąć się za projektowanie. 
  2. Komunikacja – niedocenianym aspektem pracy z architektem jest sprawne przekazywanie informacji. Począwszy od pierwszego spotkania po przez wstępne koncepcje i wizualizacje, aż do ukończenia dokumentacji musi istnieć sprawna komunikacja w obie strony. Zarówno klient musi dokładnie przekazać swoje oczekiwania odnośnie projektu, jak i architekt wytłumaczyć wszelkie wady i zalety danego rozwiązania lub uświadomić klientowi wady /zalety upodobań / antypatii klienta. W grę wchodzą nie tylko słowa, ale również, a może przede wszystkim wszelkiego rodzaju szkice, schematy, czy zdjęcia danych rozwiązań.
  3. Spotkania – pomimo funkcjonowania coraz popularniejszych nowoczesnych metod komunikacji tj. maile, czy Skype uważam, iż nic tak nie gwarantuje sprawnej komunikacji jak spotkania twarzą w twarz.  Sprawna komunikacja jest natomiast gwarancją dobrego projektu.
  4. Papierologia – oczywistym jest, że to architekt z uwagi na swoje doświadczenie powinien załatwić za klienta wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W moim mniemaniu klient ma się zająć w fazie projektowania jedynie sprecyzowaniem swoich wymagań i oczekiwań. 

Twoje doświadczenia mogą różnić się w zależności od wybranego architekta. Z uwagi na to, że spędzisz dużo czasu na rozmowach ze swoim architektem ważne jest by przed jego wyborem porozmawiać z kilkoma z nich, aby znaleźć najlepszego. Osobowość jest tu ważniejsza od ceny. Zdaję sobie sprawę, iż to zwykle koszt wykonania projektu determinuje wybór architekta. Bywa to jednak złudna oszczędność.  Praca nad projektem z kimś z kim nie do końca się rozumiesz może doprowadzić do nie ujęcia w nim rozwiązań, które chciałeś mieć. Od sprawności waszej komunikacji będzie bowiem zależało, czy projekt będzie spełniał wszystkie twoje potrzeby. Niedomówienia mogą bowiem być powodem konieczności przeróbek już na etapie budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *