4 rzeczy których powinieneś spodziewać się od architekta

fot. Chris Potter / flickr.com / CC-BY-SA
  1. Pytania – gwarancją dobrego projektu jest poznanie oczekiwań, potrzeb i preferencji użytkownika obiektu. By je poznać konieczne jest zadanie wielu, wielu, wielu pytań i uzyskanie na nie odpowiedzi. Dopiero wtedy można wziąć się za projektowanie. 
  2. Komunikacja – niedocenianym aspektem pracy z architektem jest sprawne przekazywanie informacji. Począwszy od pierwszego spotkania po przez wstępne koncepcje i wizualizacje, aż do ukończenia dokumentacji musi istnieć sprawna komunikacja w obie strony. Zarówno klient musi dokładnie przekazać swoje oczekiwania odnośnie projektu, jak i architekt wytłumaczyć wszelkie wady i zalety danego rozwiązania lub uświadomić klientowi wady /zalety upodobań / antypatii klienta. W grę wchodzą nie tylko słowa, ale również, a może przede wszystkim wszelkiego rodzaju szkice, schematy, czy zdjęcia danych rozwiązań.
  3. Spotkania – pomimo funkcjonowania coraz popularniejszych nowoczesnych metod komunikacji tj. maile, czy Skype uważam, iż nic tak nie gwarantuje sprawnej komunikacji jak spotkania twarzą w twarz.  Sprawna komunikacja jest natomiast gwarancją dobrego projektu.
  4. Papierologia – oczywistym jest, że to architekt z uwagi na swoje doświadczenie powinien załatwić za klienta wszelkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W moim mniemaniu klient ma się zająć w fazie projektowania jedynie sprecyzowaniem swoich wymagań i oczekiwań. 

Twoje doświadczenia mogą różnić się w zależności od wybranego architekta. Z uwagi na to, że spędzisz dużo czasu na rozmowach ze swoim architektem ważne jest by przed jego wyborem porozmawiać z kilkoma z nich, aby znaleźć najlepszego. Osobowość jest tu ważniejsza od ceny. Zdaję sobie sprawę, iż to zwykle koszt wykonania projektu determinuje wybór architekta. Bywa to jednak złudna oszczędność.  Praca nad projektem z kimś z kim nie do końca się rozumiesz może doprowadzić do nie ujęcia w nim rozwiązań, które chciałeś mieć. Od sprawności waszej komunikacji będzie bowiem zależało, czy projekt będzie spełniał wszystkie twoje potrzeby. Niedomówienia mogą bowiem być powodem konieczności przeróbek już na etapie budowy.