5 pytań do architekta

fot. 準建築人手札網站 / flickr.com/photos/eager/13948288967 / CC-BY-SA

Jako profesjonaliści w dziedzinie architektury często zadajemy sobie pytanie: „Czy możemy narysować plany?”; Naszą pierwszą myślą jest: „Oczywiście, nie ma problemu”. Zapytanie architekta, czy jest w stanie stworzyć plan, jest jak zapytanie poety, czy potrafi pisać na maszynie. Rysunki są jednym z wielu narzędzi, dzięki którym wykonawca jest w stanie go wybudować. Częstotliwość tego typu pytań doprowadziła nas do uświadomienia sobie, że wielu ludzi nie zna zawodu architekta. Chciałbym pomóc zmienić ten stan rzeczy, poświęcając więcej uwagi powszechnymi pytaniom i przeświadczeniom, aby wyjaśnić nieco więcej na temat tego, co robimy.

1.  Nie potrzebuję architekta. . . . potrzebuję projektanta.

Architekci są artystami, poetami, projektantami i inżynierami. Mając swobodę projektowania, możemy wziąć plan budynku i przekształcić go w przestrzeń, która spełnia zarówno określoną funkcję, jak i podkreślić jej znaczenie. Przeciętny student architektury przez 5 lat studiuje i bada relacje między przestrzenią, kolorem i ludzką interakcją. W tym czasie nie tylko uczymy się, jak tworzyć piękne prezentacje, ale także rozwijamy silne zaplecze inżynieryjne poprzez naukę budownictwa. Architektura jest dziedziną, w której spotykają się sztuka i nauka. Uwielbiamy projektować, jesteśmy w tym dobrzy i zrobimy to, gdy tylko nadarzy się okazja.

2. Możesz narysować plany?

Tak, oczywiście. Ale do czego naprawdę zmierza to pytanie? Zazwyczaj, gdy słyszę te i podobne pytania, to ktoś, kto właśnie odkrył, że przed rozpoczęciem budowy należy uzyskać pozwolenie na budowę. A może naszkicowali pomysł na kartce papieru, z którego wykonawca chciał zbudować coś bardziej solidnego.

W obu przypadkach ważne jest, aby osoby poszukujące architekta zrozumiały, że nie tylko rysujemy plany. Przyglądamy się potrzebom naszych klientów, warunkom panującym w okolicy działki klienta i łączymy wiele czynników, które mają później odzwierciedlenie w planach.

3. Naprawdę potrzebuję tylko palety kolorów i wykończeń. . . . ale nie to robią architekci.

Głównym celem architekta jest zapewnienie funkcjonalnego, pięknego i ściśle dopasowanego do potrzeb klienta budynku, który wpisuje się zarówno w gust właściciela jak i do specyfiki okolicy. Wielu architektów specjalizuje się jednak także w architekturze wnętrz i ma doświadczenie w zakresie użycia materiałów i wyposażenia, którym legitymują się projektanci wnętrz. Co więcej zlecenie wykonania projektu zarówno części kubaturowej jak i wnętrz jednej osobie sprawi, iż obie części będą ze sobą spójne.

4. Dlaczego miałbym chcieć pomocy architekta na etapie budowy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak skomplikowanym procesem jest budowa domu. Uświadomienie następuje zwykle w fazie projektu lub tuż po wbiciu pierwszej łopaty. Dlatego też architekci mogą pomóc w dozorowaniu budowy – pełnić nieformalną funkcję inspektora nadzoru, który zwykle jest wymagany przy budowie obiektów usługowych i przemysłowych.

Co składa się na dozór? na przykład pomoc przy sprawdzaniu rozliczeń etapów budowy, czy zgadzają się one z faktycznie wykonaną pracą, doradztwo dotyczące ewentualnych zmian projektu (często się bowiem zdarza, że klienci widzą np. wielkości pomieszczeń dopiero na budowie), czy pomoc przy doborze materiałów wykończeniowych.

Bez architekta zaangażowanego w budowę, właściciel musi albo sam pełnić tę rolę, albo polegać na kierowniku budowy, dla którego kolor płytek, czy układ pomieszczeń jest obojętny. Liczy się dla niego bowiem przede wszystkim to, by nic nie szwankowało. Dlatego wykorzystanie architekta jako doradcy przy budowie jest rozwiązaniem ekonomicznym.

5. Czy możesz obniżyć cenę?

Naprawdę rozumiem walkę o utrzymanie ogólnych kosztów związanych z budową w założonym budżecie. Zdaję sobie sprawę, że jest to szczególnie ważne, gdy jest on bardzo ograniczony. Czy zatem jako architekt mogę obniżyć swoje wynagrodzenie?

Cena za projekt ustalana jest na podstawie ilości czasu potrzebnego do zapewnienia jakości, której jako klient oczekujesz ode mnie. Jednak oprócz poświęconego czasu mam również koszty ogólne i marżę. Nie ma się bowiem co oszukiwać. Oprócz pasji dla każdego architekta projekt to również źródło dochodu, które pokrywa jego rachunki.

Jeśli uważasz, iż cena nie jest rozsądna, po prostu powiedz o tym. Być może z niektórych usług można zrezygnować, by dopasować się do Twojego budżetu.