Akademia budowy I: Nim pierwszy raz wbije się łopatę

fot. Hamza Butt / flickr.com / CC-BY-SA

Nim wbije się pierwszą łopatę należy najpierw wykonać kilka wymaganych i niewymaganych prawem czynności. 

1. Zgłoszenie budowy

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po uzyskaniu pozwolenia na budowę, nawet jeśli nie planujemy jej rozpocząć od razu, to złożenie zawiadomienia o rozpoczęciu budowy do lokalnego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z prawem mamy na to 5 lat. Jednak ten czas mija bardzo szybko i może okazać się, że pozwolenie straci ważność. Natomiast, gdy mamy zgłoszoną budowę w praktyce można zacząć, kiedy się chce oraz budować jak długo się chce.

2. Kierownik budowy

Ustanowienie kierownika budowy jest wymogiem prawnym, który trzeba spełnić na etapie zgłaszania rozpoczęcia budowy. Jego nazwisko trzeba podać we wniosku. Jednak poza ustawowym wymogiem warto zastanowić się jaki on ma być. Można bowiem znaleźć wielu kierowników budowy. Można znaleźć „pana Zenka”, który wypisze dziennik za „kilka stówek”. Są również kierownicy, którzy na budowie bywają niemal codziennie. Osobiście zalecałbym umówienie się z kierownikiem na odbiory (skorelowane z płatnościami dla wykonawcy) etapów budowy tj. stan zerowy, roboty murowe, strop (zwłaszcza zbrojenie), ścianki kolankowe, więźba itd.

Często firmy wykonawcze, które budują domy od A do Z mają swoich kierowników budowy. Nie doradzałbym jednak korzystania z tej opcji. W interesie budującego jest, by kierownik budowy pełniący funkcję nadzorczą, pilnujący jakości prac był niezależny od wykonawcy.  Zapobiegnie to konfliktowi interesów przy ewentualnych wpadkach. 

3. Przygotowanie placu budowy

3.1. Ogrodzenie 

Plac budowy powinien być zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Można zrobić od razu docelowe ogrodzenie lub zrobić je z siatki leśnej. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, to nie róbmy przynajmniej bramy lub całego płotu od strony ulicy. Betoniarki lub samochody przywożące materiały budowlane mogą je uszkodzić. 

3.2. Zjazd

Na teren budowy trzeba jakoś dojechać. Stąd prace należy zacząć od wykonania zjazdu lub drogi w przypadku, gdy nie budujemy w pierwszej linii zabudowy. Oczywiście nie warto robić jej na gotowo. Wystarczy tylko wysypać tłuczeń, by betoniarki, koparki i ciężarówki nie miały problemu z dojazdem.

Zgodnie z Prawem Budowlanym budowa zjazdu nie wymaga jego zgłoszenia w przypadku, gdy nasza działka graniczy z drogą gminną lub powiatową. Trzeba jedynie wystąpić do jej zarządcy o wydanie warunków wykonania zjazdu, w których zostaną określone wymagania tj. promień skrętu, szerokość, nachylenie itd. Następnie należy przygotować projekt zjazdu i zatwierdzić go u zarządcy drogi. Natomiast gdy mamy działkę przy drodze krajowej lub wojewódzkiej trzeba dodatkowo dokonać zgłoszenia. 

3.3. Prąd

Na etapie rozpoczynania budowy warto mieć doprowadzony do działki prąd. Najlepiej od razu ubiegać się o przyłącze docelowe. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem oczekiwania. Nie jest to jednak niezbędne. Można ustalić z wykonawcami, że przywiozą ze sobą agregat prądotwórczy. Podobnie jest z wodą. Nie trzeba od razu robić przyłącza wody. Wystarczy przywieźć plastikowy zbiornik.

3.4. Toaleta

Rzecz wydawałoby się prozaiczna, ale w praktyce jest niezbędna. Wystarczy pomyśleć, że trzeba spędzić cały dzień w jednym miejscu bez możliwości skorzystania z „toitoika”… 😉