Cechy, które czynią dom ponadczasowym

fot. Michael / flickr.com / CC-BY-SA

Dom, który nie tylko jest w równowadze ze środowiskiem, ale także funkcjonalny i prosty, przetrwa próbę czasu. Kreowanie przestrzeni, która nie tylko zaspokoi Twoje dzisiejsze potrzeby, ale również przyszłe, pojawiające się wraz z rozwojem rodziny, pozwoli Twojemu domowi, Twojemu prywatnemu rajowi wzrastać i rozwijać się razem z Tobą.

Klasyczne detale architektoniczne i czyste linie nigdy nie wychodzą z mody. Jeśli spojrzeć na domy zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu, te, które wciąż są świeże i ponadczasowe, obejmują prostotę funkcji, która podkreśla jego funkcjonalność i równowagę.

Prostota

Stwórz projekt, który jest prosty i przystępny. Personalizacja domu polega na skupieniu się na jednym, dwóch głównych aspektach danego pomieszczenia lub elewacji. Wybór neutralnych kolorów dla całej palety oznacza, że Twój dom nie stanie się przestarzały w ciągu zaledwie kilku lat, a dodatkowo możesz podkreślić swoje zainteresowania i osobowość dzięki dodaniu odważnych akcentów w kilku dobrze dobranych miejscach.

Możesz dostosować do siebie projekt swojego nowego domu za pomocą jednego punktu centralnego dla każdej przestrzeni. W zależności od pokoju, punktem tym może być mebel, detale architektoniczne, znaczące dzieła sztuki lub wspaniały widok. Są one łatwe do zaktualizowania, pozostawiając ponadczasowe tło nietkniętym.

Funkcjonalność

Czyste, uporządkowane przestrzenie są również ponadczasowe pod względem użyteczności. Podczas gdy funkcje mogą się zmieniać wraz z rozwojem Twoich potrzeb, potrzebujesz domu, w którym możesz mieszkać i którego możesz używać teraz i w przyszłości bez wprowadzania znaczących zmian. Projekt z otwartymi przestrzeniami posiadającymi wiele przeznaczeń może dobrze zaspokajać potrzeby rodziny w kolejnych dziesięcioleciach, tworząc elastyczne obszary domu, które ewoluują od przestrzeni domowej do domowego biura, od pokoju zabaw po pokój dla nastolatka.

Funkcjonalność oznacza również użycie materiałów, które wytrzymają wiele lat, gdyż domy, a zwłaszcza te nowe, powinny wygodnie służyć rodzinie przez dziesięciolecia. Dobrze dobrane materiały zapewniają trwałe piękno i użyteczność. Dlatego też przy ich wyborze zalecam nie sugerować się ceną, ale jakością.

Równowaga

Projekty nowych domów powinny dążyć do równowagi we wszystkich obszarach, w tym zarówno w obrębie przestrzeni mieszkalnej, jak i w otaczającym środowisku. Proporcja elementów tworzy harmonię, a profesjonalny architekt może pomóc ją osiągnąć. Wykorzystanie naturalnego światła, roślin i naturalnych materiałów budowlanych tworzy równowagę między elementami zewnętrznymi i wewnętrznymi, sprawiając, że dom staje się częścią otoczenia, w którym się znajduje. Projekty domów z oknami, świetlikami, naturalnymi tkaninami, drewnem, kamieniem i innymi materiałami organicznymi będą wyglądać modnie również w następnej dekadzie. 

Równoważenie klasycznych i obecnie modnych detali sprawia, iż dom nabiera osobistych akcentów. Połączenie elementów vintage i bardziej nowoczesnych pozwala na recykling zużytych towarów, personalizację dowolnej przestrzeni i tworzenie ponadczasowych pomieszczeń, które odzwierciedlają Twoje pasje i zainteresowania w miarę jak one się zmieniają.

Decyzje projektowe, dzięki którym twój dom ma mniejszy wpływ na środowisko, również odzwierciedlają równowagę. Używanie mniejszej ilości wody, wytwarzanie mniejszej ilości odpadów, czy wykorzystanie ekologicznych technologii zwiększa efektywność domu i polepsza jego równowagę z naturą.

Wybór odpowiedniego nowego projektu domu

Najważniejsze jest jednak to, że każdy projekt domu pasuje do Twojego stylu życia i sprawia, że będziesz szczęśliwy zarówno dzisiaj, jak i za dwadzieścia lat. Życzę zatem doskonałej zabawy podczas procesu projektowania i nadawania przestrzeni indywidualnego charakteru. Korzystając z tych wskazówek, Ty i Twój architekt możecie stworzyć projekt domu, który z pewnością przetrwa próbę czasu.