Co tak naprawdę robi architekt?

fot. flickr.com / CC-BY-SA

Szukając odpowiedzi na tytułowe pytanie zacząłem od sprawdzenia podręcznikowej definicji słowa „architekt”. Według niej architekt to a) osoba projektująca budynki i doradzająca przy ich budowie b) osoba, która projektuje i kieruje przedsięwzięciem.

Najbardziej oczywistą definicją jest ta przedstawiona w punkcie „a” – „osoba projektująca budynki”. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Czym według mnie jest projektowanie budynku? W skrócie jest to proces, który wymaga czasu, przemyśleń i rozwiązywania problemów.

Architekt zadaje pytania, widzi szerszy obraz, ma wizję i prowadzi projekt wchodząc w interakcje ze wszystkimi zaangażowanymi w ten proces: konstruktorami, instalatorami, wykonawcami itd.

Architekt musi rozwiązywać problemy, a każdy projekt jest matematycznym równaniem znanych, nieznanych i zmiennych. Pomagamy rejestrować to, co znane, określać to, co nieznane, i jak najlepiej definiować możliwe zmienne.

Jeśli architekt dobrze wykonuje swoją pracę, równanie jest rozwiązywane, a wynikiem jest wspaniała, funkcjonalna i ściśle dopasowana do potrzeb klienta przestrzeń. Dylematy projektowe są doskonałym przykładem problemu niemającego jednego właściwego rozwiązania. Architekt dzięki swojemu doświadczeniu, wiedzy i szerszemu spojrzeniu potrafi jednak zawęzić szereg rozwiązań do najlepiej dopasowanych do klienta.

Architekt jest także katalizatorem biorącym wszystkie części i elementy projektu i tworzącym z nich wspaniałe końcowe dzieło. Pomagamy w przejściu przez ten proces, prowokując do podjęcia decyzji oraz współpracując z naszym klientem i konstruktorem oraz instalatorem.

Architekt to przewodnik, ukierunkowujący energię, łączący członków zespołu i kierujący procesem projektowym. Częściej nazywani jesteśmy menedżerami projektów, będąc liderem zespołu.