Dobry projekt czyli jaki?

fot. George L Smyth / CC-BY-SA

Dobry projekt? Czym powinien się charakteryzować i co zawierać? Jako, iż często zadaję sobie to pytanie, postanowiłem spisać swoje przemyślenia, które mam nadzieję pozwolą odróżnić przysłowiowe „kilka kresek” od naprawdę dobrego projektu. 

Potrzeby użytkownika

Dobry projekt jest dopasowany do potrzeb użytkownika. Niezwykle ważne jest jednak nie tylko zaspokojenie aktualnym wymagań, ale w miarę możliwości również przyszłych, które mogą pojawić się zależnie od rodzaju budynku w miarę upływu lat lub rozwoju przedsiębiorstwa. Przykładowe kwestie to co zrobić z sypialniami dzieci po ich wyprowadzce, przewidzenie miejsca na sypialnię, gdy wchodzenie po schodach stanie się problemem.

Orientacja

Choć orientacja budynku należy do najczęściej pomijanych aspektów projektu. Niesłusznie. Dobrze zorientowany budynek względem stron świata może pomóc zarówno zaoszczędzić na ogrzewaniu i chłodzeniu jak i zminimalizować uciążliwość hałasu dobiegającego z sąsiedztwa np. z ruchliwej ulicy.

Otoczenie

Kwestia kluczowa przy wyborze działki. Niemniej gdy już ją mamy, to powinniśmy często na niej bywać i obserwować co dzieje się w okolicy. Skąd wiatr najczęściej wieje, skąd dochodzą jakieś hałasy, czy która część działki jest najlepiej nasłoneczniona.

Dopasowanie

Dom powinien być dopasowany do otoczenia. Co prawda każdy właściciel działki może moim zdaniem budować jak mu się podoba, lecz ekscentryczne budowle szpecą okolicę. Uliczki z pięknymi modernistycznymi domami tracą na wartości, gdy powstanie na nich choć jeden „ociosany kloc”. 

Budżet

Tanie budowanie nie polega na oszczędzaniu na materiałach i wykonawcach kosztem ich jakości. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego podejścia. Czy budynek będzie tani, czy drogi decyduje faza koncepcji. Wtedy bowiem zapadają decyzje przekładające się na konkretne pieniądze. Trzeba mieć świadomość, iż każde nietypowe rozwiązanie, każdy kolejny narożnik, każde „udziwnienie” to dodatkowe koszty.

Stąd dobrze jest określić przynajmniej określony budżet. Pozwoli to eliminować dodatkowe koszty. Pragnę zaznaczyć przy tym, że nie uważam, iż każdy budynek powinien mieć plan prostokąta i dwuspadowy dach, ale o zasadę ograniczania problematycznych i kosztochłonnych rozwiązań. Obecnie bowiem wybudować można wszystko. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej ilości gotówki.

Eksploatacja

Temat rzeka. Dobry projekt to nie tylko zapis pomysłu jak dom ma wyglądać i jak go wybudować. Dobry projekt uwzględnia również koszty jego eksploatacji. Np. elementy drewniane na elewacjach są ładne, ale wymagają regularnego malowania. Stąd jeśli klient nie chce poświęcać na to czasu lub wydawać pieniądze na zlecenie tego komuś, to należy zastosować w projekcie zamienniki drewna lub je w ogóle wyeliminować. Innym, dobrym przykładem jest zaprojektowanie okapu na poziomie nadproża nad oknem. Co prawda może to trochę ograniczyć widok, ale za w lecie sprawi, że dach będzie osłaniał przed wpadaniem do środka budynku promieni słonecznych, a co za tym idzie przegrzewaniem. Z kolei w zimie nisko położone słońce będzie oświetlać i co ważniejsze ogrzewać wnętrze.