Forma i funkcja, czy forma lub funkcja?

fot. flickr.com / CC-BY-SA

Forma i funkcja to dwa ważne elementy brane pod uwagę podczas projektowania przestrzeni. Często myślimy, że funkcja powinna być najważniejsza. W końcu funkcjonalność decyduje o praktyczności budynku i sposobie, w jaki służy on przestrzeni. Forma natomiast nawiązuje do elementów konstrukcyjnych i estetycznych. Czy aby na pewno?

Jak stwierdził słynny amerykański architekt Frank Lloyd Wright, funkcja i forma powinny współistnieć bez poświęcania jednej dla drugiej. Nie chcemy bowiem, aby jedna z nich zdominowała drugą i sprowadziła do roli niewykorzystanej opcji.

Chociaż na pierwszy rzut oka to praktyczność przestrzeni może wydawać się ważniejsza, to jednak forma jest tym, co naprawdę decyduje o efekcie końcowym. Nie wierzysz? A kiedykolwiek byłeś w budynku, zwłaszcza usługowym lub mieszkalnym, bo przy produkcji nie ma to takiego znaczenia, który jest niezwykle funkcjonalny, ale nie pozostawił trwałego wrażenia estetycznego lub co gorsza, pozostawił na Tobie negatywne wrażenie?

„Powiedzenie, iż forma podąża za funkcją zostało źle zrozumiane. Forma i funkcja powinny być jedno, połączone w duchowej jedności” – Frank Lloyd Wright

Twój budynek, powinien wywierać pozytywne wrażenie na każdej osobie wchodzącej przez jego drzwi. Musi być dopracowany nie tylko z praktycznego punktu widzenia, ale także odzwierciedlać atmosferę domu lub firmy oraz świadczonych przez nią usług. Musi też być wyjątkowy, aby wyróżniał się na tle innych.

Dla mnie pogodzenie funkcji z formą, a więc w pewnym sensie ognia i wody jest czymś niezwykle ważnym i czymś co traktuję jako jeden z priorytetów. Dlatego jeśli również zgadzasz się z tym poglądem, zapraszam do kontaktu. Wspólnie spróbujemy pogodzić wodę z ogniem.