Jak architektura pomaga przetrwać upał? Ma na niego 6 sposobów

fot. Stephen Bowler / flickr.com / CC-BY-SA

Upalne letnie dni mogą wpłynąć na obniżenie komfortu życia. Grunt to zabezpieczyć się przed przegrzewaniem się domu już na etapie projektu. Nie chodzi tu bynajmniej o zaplanowanie klimatyzacji, która może okazać się zgubna dla naszego zdrowia, ale o inne dość proste metody. Jakie konkretnie? O tym poniżej. 

Usytuowanie budynku 

Jedną z podstawowych zasad projektowania jest sytuowanie strefy nocnej, a więc sypialni w północnej lub wschodniej strefie budynku. Z kolei w strefie południowej i zachodniej, które są najbardziej narażone na przegrzewanie, powinny zajmować pomieszczenia strefy dziennej, czyli pokój dzienny. Dzięki temu w miejscu naszego codziennego odpoczynku będziemy mieli znacznie chłodniej niż w pozostałych pomieszczeniach.

Termoizolacja

Zastosowanie grubych i przede wszystkim dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych tj. styropian i wełna mineralna pomaga nie tylko zmniejszyć rachunki za gaz w zimie, ale również zabezpieczyć dom przed jego przegrzaniem. Dlatego też nie warto na nich oszczędzać. To może skończyć się bowiem wyższymi rachunkami za używany do chłodzenia prąd w lecie.

Kolor elewacji

Nawet tak błaha rzecz jak kolor budynku wpływa na temperaturę w jego wnętrzu. Im jest on ciemniejszy, tym wewnątrz jest cieplej i na odwrót. W końcu to, iż w Grecji maluje się domy na biało nie jest przypadkiem.

Stolarka

Okna o obniżonej przewodności cieplnej są bez wątpienia jedną z najbardziej skutecznych form ochrony przez przegrzaniem budynku. W dni z saharyjską temperaturą, to głównie przez nie wpada do wnętrza ciepło. Dlatego też jeśli nie mamy specjalnych okien lub nie planujemy ich ze względów finansowych (niestety ich zakup to spory wydatek), to warto przynajmniej zainstalować żaluzje zewnętrzne, które zamkną promieniom słonecznym drogę do domu. 

Zieleń

Nie tylko żaluzje, czy rolety osłaniają dom przed przegrzaniem. Doskonale w tej roli sprawdzają się również drzewa liściaste zacieniające okna. Jednak nie tylko one. Przy głównym oknie w salonie możemy bowiem usytuować pergolę pokrytą różnymi roślinami pnącymi np. winogronami. Dzięki temu zabiegowi nie tylko osłonimy okna, ale również stworzymy zacienione miejsce na tarasie, na którym w przyjemnej atmosferze możemy spędzać czas nawet w upalne dni.

Przewietrzanie

Nic tak nie chłodzi domu jak naturalna cyrkulacja powietrza. Dlatego każdy budynek powinien mieć możliwość swobodnego przewietrzenia po otwarciu okien lub drzwi po przeciwległych stronach domu. Najlepiej aby przeciąg nie miał żadnych przeszkód w postaci ścian i zakamarków. O tym jak skuteczna jest to forma chłodzenia przekonałem się w ostatnich dniach, gdy w biurze drzwi i okna otwarte są na przestrzał. Pomaga to znacznie bardziej niż tylko otwarte na oścież okno.