Jaki styropian kupić pod płytę fundamentową? Odpowiedź z pozoru jest prosta – o jak największej wytrzymałości na długotrwałe ściskanie. Co jednak zrobić, gdy nie chcesz kupować materiału o najlepszych parametrach, gdy nie budujesz superciężkiego domu?
Normą jest stosowanie pod płytami styropianu o wytrzymałość na ściskanie 200 kpa, czyli około 20 ton / m2. Coraz częściej jednak spotykam się z producentami zapewniającymi, że lepszy będzie styrodur XPS o wytrzymałości ponad 30 ton / m2. Owszem. Jest on dobry, tylko po co do muchy strzelać z broni nuklearnej?
Styropian o tak dużej wytrzymałości (30 ton i większych) jest odpowiedni dla hal przemysłowych i magazynów wysokiego składowania, w których obciążenie faktycznie jest olbrzymie. Jednak w zwykłym domu nacisk na obrysie ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych rzadko kiedy przekracza kilka ton na m2. Stąd też zwykły styropian EPS 200 jest wystarczający.
Zaznaczyć tu jednak muszę, iż w przypadku skomplikowanych konstrukcji, takie też się w budynkach jednorodzinnych zdarzają, opartych na słupach, warto użyć styroduru o podwyższonej wytrzymałości. O tym zdecyduje jednak konstruktor, który w obliczeniach statycznych powinien zawrzeć informację jaki nacisk przenosi dany element.
Muszę tu jeszcze napisać o jednej ważnej rzeczy. Jeżeli budujesz w miejscu, w którym nawet w lecie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, to folię budowlaną lub membranę EPDM ułóż nie tylko na izolacji termicznej płyty, ale również pod nią. Nasiąknięty wodą styropian traci bowiem swoje właściwości, nawet jeżeli tylko nasiąknie do 2%.
Czy styropian typu dach/podłoga o wytrzymałości do 3t/m2 będzie wystarczający pod płytę domku wypoczynkowego o drewnianej konstrukcji szkieletowej? Czy też może lepiej wyłożyć więcej pieniędzy na coś wytrzymalszego?