Jak koronawirus wpłynie na projektowanie domów?

„Covid-19” by EpicTop10.com is licensed under CC BY 2.0

Nawet po ustaniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa konieczność spędzenia wielu tygodni w naszych domach będzie miała trwały wpływ na to jak kształtujemy przestrzeń i korzystamy z niej. Zaczęliśmy robić znacznie więcej w naszych domach. Pracujemy w nich, uczymy się i bawimy się jednocześnie odpoczywając i wyciszając się.

W jaki sposób te tymczasowe zmiany stylu życia odcisną swoje piętno na projektowaniu domów i przestrzeni biurowych? Po pierwsze, najprawdopodobniej planowanych będzie więcej przestrzeni dedykowanych, umożliwiających wykonywanie czynności wymagających koncentracji i ciszy. Co prawda projekty oparte na planie „open space” nadal będą dominować, ale pojawi się tendencja do projektowania dodatkowych zakątków, czy oddzielnych pomieszczeń pełniących funkcję biur domowych.

Dla wielu osób kluczowe jest oddzielenie ścianami miejsc pracy od miejsca domowego wypoczynku – pokoju dziennego. Możliwość odcięcia się w nim może pomóc zwiększyć produktywność i umożliwić bezproblemowe przeprowadzanie wirtualnych spotkań. Aby to osiągnąć można zmienić przeznaczenie pokoju gościnnego lub zaadaptować na ten cel pomieszczenie w piwnicy. Natomiast w przypadku braku miejsca rozwiązaniem może być łóżko składane w szafie, które po złożeniu robi miejsce dla biura.

Przez koronawirusa nie tylko nasze domowe wnętrza postrzegamy w innym świetle. Również przestrzenie zewnętrzne i bliskość natury stają się niezwykle ważne, szczególnie  w tych stresujących czasach. Jak wiadomo bowiem sam widok drzew czyni nas szczęśliwszymi i zdrowszymi. Stąd domy z dużą ilością okien, widokiem na ogród i dostępem do niego, to domy, które poprawiają samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Oprócz pięknych ogrodów ludzie zastanawiają się również nad sposobami wykorzystania przestrzeni zewnętrznych jako dodatkowych „pokoi” postrzegając ją jako przedłużenie swojego domu. Może to objawiać się np. urządzaniem zewnętrznych jadalni, czy zwiększeniem popularności ogrodów zimowych, gdzie można cieszyć się przyrodą będąc jednocześnie chronionym przed owadami i pogodą.

Zastanawiałeś się nad projektem swojego przyszłego domu lub planem obecnego? Potrzeby ewoluują na przestrzeni lat, więc dotychczasowy dom mógł przez lata spełniać swoją rolę, lecz w przyszłości może okazać się niedostosowany do potrzeb. Być może konieczność spędzenia kilku tygodni w domu pozwoliła ci zamarzyć o nowym domu ściśle dopasowanym do Twojego stylu życia?