Jak policzyć, ile pustaków potrzebujemy na budowę domu?

fot. Krzysztof Lis / flickr.com / CC-BY-SA

Gdy mamy już projekt, wszystkie pozwolenia są już uzyskane, a budowlańcy zamówieni, czas zadbać o materiały, w tym pustaki lub bloczki betonu komórkowego, z których powstanie nasz dom. Jak się do tego zabrać? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak może się wydawać.

Do obliczenia pustaków potrzebujemy kopię rzutów kondygnacji oraz przekrój. 

Zaczynamy od zaznaczenia ścian o poszczególnej grubości. Na moim przykładzie jest ich tylko dwa: 24 cm dla ścian zewnętrznych działowych oraz 12 cm dla ścianek wewnętrznych działowych. 

Następnie przy pomocy albo linijki (rysunek powinien być w skali), albo podanych na nim linii wymiarowych zliczamy długość bieżącą ścian łącznie z oknami, rdzeniami i innymi elementami konstrukcji. Gdy już to zrobimy, bierzemy przekrój i mierzymy jak wysokie są ściany lub szukamy odpowiedniego wymiaru. Ważne jest by pamiętać, iż ścianki wewnętrzne stoją na chudym betonie, więc powinniśmy uwzględnić warstwy posadzkowe oraz stropowe w przypadku, gdy mamy sufit podwieszany.

Obie zmierzone wartości mnożymy tzn. długość ściany grubości np. 24 cm mnożymy przez wysokość ściany do wieńca i wychodzi nam jej powierzchnia. Od niej odejmujemy wielkości otworów okiennych i drzwiowych, a także powierzchnie słupów lub rdzeni. Dopiero wówczas wyjdzie na faktyczna powierzchnia ścian. W tym miejscu zalecam zawyżyć tą wartość i nie zamawiać pustaków na styk. Często bowiem się zdarza, iż niektóre w trakcie transportu pękają i nie nadają się do użycia. Ponadto trzeba je zazwyczaj ciąć przy drzwiach i oknach, więc zapotrzebowanie automatycznie się zwiększa.

Co dalej? Dalej wchodzimy na stronę internetową producenta pustaków. W moim przykładzie zamiast pustaków stosuję bloczki betonu komórkowego, więc wchodzę na stronę ich producenta. Wśród podawanych tam wartości powinno znaleźć się średnie zużycie na m2. Mnożymy je przez obliczoną wcześniej powierzchnię ścian i wychodzi nam potrzebna liczba bloczków. 

Na koniec szukamy jeszcze informacji na temat ilości bloczków / pustaków na palecie i dzielimy ich łączną liczbę przez pojemność palety. Następnie pozostaje jedynie zamówić w składzie budowlanym pożądaną liczbę palet.