Jak przygotować się do wizyty u architekta?

fot. Moyan Brenn / flickr.com/photos/aigle_dore/6826909042 / CC-BY-SA

Jak powinienem przygotować się do wizyty u architekta? Jako, iż bardzo często spotykam się na pierwszym spotkaniu z nowym klientem ze sformułowaniem, iż „nie wiedziałem, co przynieść na spotkanie”, postanowiłem napisać parę słów o tym, co z mojej, architekta perspektywy jest konieczne. 

Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest dokumentem uchwalanym przez lokalną Radę Miejską, który stanowi co, gdzie i w jakiej formie można wybudować. Od zapisów w nim zależy, czy na swojej działce będzie w stanie wybudować swój dom, biuro lub zakład. Jego dokładną analizę powinno się przeprowadzać jeszcze przed zakupem działki, by później uniknąć rozczarowań. Natomiast jeśli masz działkę darowaną przez rodziców, dziadków lub po prostu kupiłeś ją kilka lat wcześniej, to analiza również jest konieczna. W międzyczasie plan mógł się bowiem zmienić i zniweczyć twoje plany.

Mapy

Chodzi o dwie mapy: zasadniczą i ewidencyjną, które można kupić w wydziale geodezji w lokalnym starostwie. Co prawda coraz więcej powiatów udostępnia na swoich geoportalach ich elementy tj. przebieg sieci, ale jednak nie jest to standard. Niemniej pierwsza powie architektowi jak przebiegają sieci, czy nie przebiegają one po przekątnej działki, gdzie można zlokalizować budynek, jaki jest spadek terenu, a druga jaki na działce jest użytek terenu i czy trzeba robić wyłączenie z produkcji rolnej. 

Wizja

Najważniejsze to wiedzieć czego się chce. Wbrew pozorom często się zdarza, że klienci tak naprawdę nie wiedzą, czego chcą. Owszem. Chcą wybudować swój dom lub siedzibę firmy, ale nie mają sprecyzowanych oczekiwań tj. ile przestrzeni potrzebują, jakie są ich oczekiwania oraz preferencje. Dlatego też dobrze jest zrobić domową burzę mózgów polegającą na wypisaniu wszelkich oczekiwań, pożądanych rozwiązań i inspiracji z istniejących obiektów. Dopisz do niej także to, co podoba ci się w obecnym miejscu zamieszkania.

Przed rozpoczęciem procesu budowy swojego domu warto zastanowić się, jak chcesz, aby twoje życie wyglądało za 10, 15, 20 lat. Czy w tym okresie twoja rodzina powiększy się czy pomniejszy (wyprowadzka dzieci), czy będziesz pracował w domu, czy będziesz urządzał huczne imprezy? To wszystko są ważne pytania, które pomogą w określeniu czego tak naprawdę oczekujesz. Perspektywa nastu lat jest bardzo odległa i wiele może się przez ten czas zmienić, ale takie planowanie pozwala zminimalizować ryzyko potencjalnych przyszłych problemów.

Inspiracje

Wycinki z gazet, zdjęcia z portalu Pinterest lub lokalizacja istniejących już obiektów. To wszystko będzie niezwykle przydatne. Pokaże architektowi czego od niego oczekujesz, czego chcesz i co ci się podoba.

Czasem jednak poskładanie tych wszystkich poszczególnych elementów w całość może okazać się… niepożądane. Rezultatem bowiem może budynek, w którego części po prostu nie pasują do siebie. Dlatego też nie zdziw się, gdy architekt będzie ci odradzał zastosowanie pewnych rozwiązań.


Gdy masz to wszystko, możesz być pewny, iż już pierwsze spotkanie okaże się niezwykle owocne, a pierwsze szkice uchwycą to, czego oczekujesz od swojego nowego domu. Natomiast, gdy nie masz, to też nic się nie stanie. Architekt jest przecież po to, by pomóc ci dopasować dom do ciebie  przeprowadzić przez proces jego projektowania.