Jak urządzić dom według Feng Shui? 10 prostych wskazówek

Feng Shui to starożytna chińska filozofia planowania przestrzeni zgodnie ze środowiskiem naturalnym. Jej stosowanie, według zwolenników tej tradycji, poprawia przepływ energii przez dom lub mieszkanie, a co za tym idzie jakość naszego życia. W niniejszym wpisie przedstawiam 10 prostych wskazówek, które pomogą Ci dostosować swoje wnętrza do zasad Feng Shui.

1. Naoliw zawiasy!

Hinge

Drzwi wejściowe są one pierwszą i ostatnią rzeczą, jaką napotykasz przy wchodzeniu lub wychodzeniu z domu. Według Feng Shui płynnie działające zawiasy wytwarzają dodatkową energię, która ma wpływ na nastrój i samopoczucie. Dlatego gdy tylko usłyszy się ich skrzypienie, należy natychmiast je naoliwić.

2. Używaj drzwi wejściowych

149 - 155 High Street, Henley-in-Arden - door handle on 155 High Street

Wiele osób wchodzi do domu nie poprzez drzwi wejściowe, ale wjeżdżając samochodem do garażu. Pomimo, iż jest to bez wątpienia wygodna praktyka (zwłaszcza w deszczowe dni), to ogranicza ona dobrą energię, a więc możliwości. Wchodzenie do domu przez główne drzwi poprawia bowiem w nim energię chi, co przekłada się na sukcesy życiowe. Dlatego też warto jak najczęściej korzystać z drzwi wejściowych.

3. Gdzie umieścić fontannę Tai Chi?

fot. Tim Geers / flickr.com / CC-BY-SA

Według Feng Shui woda reprezentuje bogactwo. Z tego powodu zwolennicy tej filozofii powinni umieszczać fontanny w pobliżu wejścia do domu, na zewnątrz lub wewnątrz. Najważniejsze, by woda płynęła w niej w kierunku środka domu, gdyż symbolizuje to bogactwo wlewające się do życia domowników.

4. Rośliny na szafkach w kuchni

Potted flowers

Spójrz na półki w kuchni i sprawdź, czy są one zabudowane aż do sufitu. Jeśli tak, to dobrze, gdyż przestrzeń nad nimi przyciąga kurz i stagnację energii. Jeśli jednak półki nie sięgają sufitu, to umieść na nich rośliny lub piękne i lubiane przez Ciebie przedmioty. Pomogą one pozytywnie przekształcić energię.

5. Zamykaj drzwi do łazienki

Family Bathroom

Wiele zwolenników Feng Shui zwraca szczególną uwagę na łazienkę. Jako, iż woda jest powiązana z bogactwem, może ono odpływać razem z nią. Dlatego też należy zamykać deskę sedesową oraz drzwi do łazienki, aby pozytywna energia nie uciekała przez kanalizację.

6. Gdzie jest Twoje łóżko?

fot. Jennifer C. / flickr.com / CC-BY-SA

W Feng Shui używa się tzw. „pozycji dowodzenia” do umiejscowienia ważnych mebli. Najważniejszym z nich jest łóżko, w którym spędza się wiele godzin w postawie pasywnej. By spełniało ono swoją funkcję musi być tak umiejscowione, by domownik leżał w nim zwrócony do drzwi z głową skierowaną ku północy. W idealnej sytuacji łóżko powinno znaleźć się po przekątnej z drzwiami sypialni. Jeśli jednak jest to niemożliwe, należy umieścić w pokoju lustro, w którym podczas leżenia można obserwować drzwi.

7. Zakryj telewizor

Sony 4K Ultra HD TV event

Niezależnie czy ma się problem ze snem, czy nie, z punktu widzenia Feng Shui dobrze jest usunąć telewizor z sypialni. Jeśli jednak ktoś nie chce tego robić, bo lubi oglądać filmy do późna, to powinien przynajmniej zakrywać go wtedy, gdy nie jest włączony. Najlepiej do tego wykorzystać jakąś piękną tkaniną. Aktywna energia telewizji może być bowiem destrukcyjna dla uspokojenia cichej energii sprzyjającej snowi i odpoczynkowi.

8. Wyczyść okna

fot. Matěj Baťha / Wikipedia / CC-BY-SA

Nadszedł czas na wiosenne porządki, a co za tym idzie m. in. mycie okien, które w Feng Shui symbolizują widok na świat. Gdy są czyste, domownicy będą w stanie zobaczyć i doświadczyć wszystko to, co wszechświat ma im do zaoferowania.

9. Wietrz

Wind Grass

Zgodnie z Feng Shui w świeżym powietrzu jest zawarta pozytywna energia, która przepływając przez człowieka, poprawia jego życie. Z tego powodu w okresie letnim dobrze jest często wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa, a w okresie zimowym, zwłaszcza gdy mieszka się w terenu, gdzie występuje nasilone zjawisko smogu, włączać oczyszczacze powietrza, które poprawiają jego jakość.

10. Utrzymuj porządek

Order.

Bałagan, zwłaszcza w sypialni, symbolizuje niedokończone sprawy i jest źródłem problemów z koncentracją. Dlatego też dobrze jest nabyć nawyk sprzątania po sobie na bieżąco i jak najwcześniej wpoić go dzieciom. Dzięki temu można stworzyć sobie przyjazne miejsce do odpoczynku.