Jak współpracować z architektem. Część 1: Jak wybrać architekta?

Czy dobrze jest współpracować z architektem planując swój dom? Tak! Niezależnie od tego, czy planujesz przebudowę istniejącego domu, remont mieszkania, czy budowę nowego domu, praca z architektem to BARDZO DOBRY POMYSŁ!

Architekt dodaje wartość do Twojego domu

„Naszą prawdziwą wartością jest rozwiązywanie problemów klientów i poprawa ich życia” – Mark R. LePage.

Amerykańska organizacja Custom Residential Architects Network stworzyła trzyminutowe nagranie odpowiadające na pytanie, kto potrzebuje architekta. Choć nie jest to zbyt ekscytujący film, to jest on niezwykle pouczający. Tłumaczy bowiem „zasadniczą rolę architekta” w projekcie Twojego domu.

Relacja pomiędzy architektem, a klientem jest kluczowa dla procesu projektowania. Stąd należy znaleźć takiego architekta, któremu czujesz, że możesz zaufać. W końcu powierzasz mu zadanie stworzenia Twojego domu – Twojej twierdzy, w której będziesz odpoczywał, bawił się i przeżywał niejedną piękną chwilę.

Jak znaleźć architekta?

Rozeznanie wśród znajomych jest jednym z najlepszych sposobów na znalezienie architekta. Większość moich klientów ma do mnie namiar od swoich przyjaciół lub przyjaciół przyjaciół. Z kolei tylko kilku nawiązaniu kontakt po zapoznaniu się z efektami mojej pracy.

Strona internetowa architekta powinna opowiadać jego historię: zawierać portfolio, precyzować podejście do projektowania i choć pokrótce pozwalać poznać jego osobowość (mam nadzieję, że moja strona spełnia te kryteria 🙂 ). Osobiście koncentruję się na prezentowaniu swojego doświadczenia na blogu, byś przed wykręceniem numeru do mnie mógł się o mnie jak najwięcej dowiedzieć.

Poznaj wielu architektów

Choć to stwierdzenie może być dla mnie niekorzystne, to jednak zalecam to zrobić. Powód podałem w pierwszym podpunkcie niniejszego wpisu – od jakości projektu zależy jakość Twojego życia.

Po wybraniu kilku architektów zadzwoń do nich i porozmawiaj z nimi. Dopiero kiedy to zrobisz zdecyduj z którym lub którymi z nich zdecydujesz się spotkać. Spotkanie jest okazją do przedstawienia swojej wizji, wyjaśnienia swoich pomysłów i zadawania pytań.

Jak wybrać architekta?

Zadaj mu wiele pytań. Dzięki temu upewnisz się, że będziesz w stanie sprawnie się z nim komunikować, co pozwoli wyeliminować nieporozumienia związane z brakiem zrozumienia się (czasem wychodzą one dopiero na etapie budowy).

Jak powiedział mój dobry znajomy:

„Wybór architekta jest podobny trochę do wybrania osoby, z którą wyruszymy w długą wędrówkę. Musi być pomiędzy nami zaufanie, empatia, wspólna wizja, dobra komunikacja i wzajemny szacunek.”

To dopiero pierwszy odcinek z zapoczątkowanej przeze mnie serii pt. „Jak współpracować z architektem?”. Kolejne odcinki będą dotyczyć m. in. procesu projektowania, wyboru rozwiązań projektowych oraz o pieniądzach.

Część 2: Usługi i opłaty

Część 3: Proces projektowania

Część 4: Decyzje projektowe

Część 5: Konstrukcja i formalności