Jak współpracować z architektem? Część 2: Usługi i opłaty

W zeszłotygodniowym poście odpowiedziałem na pytanie jak znaleźć odpowiedniego architekta. W tym tygodniu w ramach cyklu „Jak współpracować z architektem” spróbuję wyjaśnić jakie są podstawowe usługi architektoniczne, jak pracować z architektem oraz ile kosztuje jego praca.

Jakie są podstawowe usługi architektoniczne?

Podczas pierwszego spotkania z klientem wyjaśniam na czym polega proces projektowania oraz strukturę opłat. Zwykle współpracuję z nim od pierwszej koncepcji aż od oddania domu do użytkowania.

Budowa domu to złożony proces. Poniższy schemat pokazuje w uproszczeniu jak wygląda praca z architektem. Dzieli się on na 4 główne fazy: schematyczna faza projektowania, faza projektu właściwego, faza projektu budowlanego, faza budowania.

SCHEMATYCZNA FAZA PROJEKTOWA

Wstępny projekt

  • spotkanie z klientem w celu poznania jego wymagań, potrzeb oraz specyfiki + zdefiniowania programu użytkowego domu + określenia budżetu budowy oraz zakresu budowy
  • wizyta na działce, na której ma powstać dom

Schemat projektu

  • przygotowanie ogólnej koncepcji projektu zawierającą rzuty każdej kondygnacji oraz elewacje zewnętrzne
  • spotkanie z klientem w celu przedyskutowania przyjętego rozwiązania
  • naniesienie poprawek (2-3 razy) oraz kolejne spotkanie w celu ich omówienia
  • akceptacja koncepcji

FAZA PROJEKTOWANIA WŁAŚCIWEGO

  • opracowanie szczegółowych planów każdej z kondygnacji, elewacji zewnętrznych oraz szczegółów nadających charakter projektowi
  • spotkanie z klientem i przedyskutowanie przyjętych rozwiązań
  • wprowadzenie poprawek i ponowne spotkanie z klientem
  • ostateczne zatwierdzenie projektu przez klienta

FAZA PROJEKTU BUDOWLANEGO

  • przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzgodnień niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę
  • pomoc klientowi przy wyborze wykonawców oraz w razie potrzeb spotkania z nimi

FAZA BUDOWANIA

  • spotkania koordynacyjne z klientem i wykonawcą
  • nadzór nad budową pod kątem prawidłowości z projektem
  • w razie potrzeby uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę

Jak współpracować z architektem?

Projektowanie domu powinno być ekscytującym i zarazem zabawnym procesem. Jak wynika z powyższego schematu spędzisz z architektem mnóstwo czasu. Dlatego relacja z nim jest niezwykle ważna – musisz czuć, że możesz mu zaufać.

Najlepsze projekty robi się z najlepszymi klientami. Klienci którzy są zainteresowanie nie tylko współpracą z architektem rozwiązującym ich problem, ale są również zainteresowani tym, by posiadał on potencjał do tego, by projekt przekroczył wyobraźnię klienta. Nie musi się on ze mną zgodzić w tej kwestii, ale

Proces projektowania rozpoczynam od rozmowy, w której próbuję dowiedzieć się jak najwięcej o nim, jaki styl życia prowadzi, jakie ma plany marzenia oraz co jest dla niego ważne. Dlatego jeśli zdecydujesz się mnie zatrudnić nie zdziw się jak zadam Ci czasem pytanie dotyczące prywatności. Nie wynika ono z ciekawości, ale z chęci jak najlepszego dopasowania projektu do Ciebie i Twojej rodziny. Prawdopodobnie w ciągu swojego życia wybudujesz tylko jeden dom, więc trzeba w nim uwzględnić całą Twoją specyfikę.

Ile kosztuje praca z architektem?

Cena mojej pracy zależy od czynników takich jak zakres projektu, jego skomplikowanie oraz specyficznych wymagań klienta. Zwykle jest to około netto 3% kosztów budowy. Choć na polskie warunki może wydawać się to dużo, ale dlaczego warto tyle zapłacić wytłumaczyłem TUTAJ.

Mniejszy projekt? Nie ma problemu!

Powyższą strukturę opłat można z niewielkimi odstępstwami zastosować również do mniejszych projektów. Każdy z nich jest nieco inny i dopiero po spotkaniu z klientem jestem w stanie przygotować unikalną propozycję. W przypadku przebudowy istniejącego budynku może bowiem okazać się, iż jest on wpisany do rejestru zabytków, co oznacza konieczność dokonania dodatkowych uzgodnień.

Jako architekt zajmujący się m. in. budownictwem jednorodzinnym na Śląsku, gdzie miejsca na nową zabudowę jest coraz mniej, jestem przyzwyczajony do pracy przy projektach z mniejszym zakresem „podstawowych usług”. Przykładowo obecnie współpracuję z osobą, która mogłaby sobie poradzić z remontem domu bez architekta, ale zadzwoniła do mnie, bym pomógł jej jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą zamierza zmienić.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy z architektem zapoznaj się z pozostałymi odcinkami serii „Jak współpracować z architektem?”.

Część 1: Jak współpracować z architektem?

Część 3: Proces projektowania

Część 4: Decyzje projektowe

Część 5: Konstrukcja i formalności