Jak współpracować z architektem? Część 3: Proces projektowania

Jak wygląda faza projektowania domu – odpowiedzieć na to pytanie postaram się w dzisiejszym, trzecim odcinku serii „Jak współpracować z architektem”.

Architekt = dobry słuchacz

Proces projektowania rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzanego przez architekta. Zadaję Ci liczne pytania dotyczące Ciebie, Twojej rodziny, planów na życie, aspiracji, marzeń, stylu życia itd. itp. Poniżej wymienię kilka podstawowych kwestii, które zazwyczaj poruszam:

  • Jakie są Twoje oczekiwania wobec domu?
  • Gdzie lubisz jadać z rodziną śniadanie? Obiad? Kolację? (jadalnia, kuchnia, a może taras?)
  • Lubisz organizować imprezy dla znajomych?
  • Zamierzasz powiększyć rodzinę?
  • Jakie masz hobby?
  • Jaka jest Twoja ulubiona forma spędzania wolnego czasu?

Przed pierwszym roboczym spotkaniem proszę zwykle klientów również o zabranie ze sobą zdjęć wszelkiego rodzaju inspiracji wnętrz, ogrodu, usytuowania domu, jego kształtu lub bryły. Pomaga to mi lepiej zrozumieć, czego oczekujesz, jaki ma być Twój dom. Nie musisz jednak koncentrować się na konkretnym stylu. Twój dom ma być dopasowany do Ciebie, a więc możemy czerpać zarówno z nowoczesności jak i tradycji.

Wyszukiwanie inspiracji umożliwiają takie serwisy jak Pinterest, gdzie ludzie z całego świata umieszczają zdjęcia ciekawych i kreatywnych rozwiązań.

Cele tej fazy projektowania obejmują ustalenie:

  • Twoich wymagań: „Znalazłem piękną działkę w cichej okolicy, na której zamierzam wybudować swój dom. Rozpościera się z niej piękny widok, lecz chciałbym, aby…”,
  • programu użytkowego domu: „Mamy 2 dzieci i potrzebujemy sypialni dla rodziców, w której mogą spać, gdy będą nas odwiedzać…”,
  • zakresu projektu będącego podsumowaniem powyższych wymagań oraz przedstawieniem klientowi harmonogramu projektu.

Faza wstępnego projektowania

Oprócz pozyskania informacji odnośnie wymagań wobec domu, musimy ustalić także jak Twój dom zostanie usytuowany na działce. Zależy to nie tylko od jego bryły i programu użytkowego, ale również (a często przede wszystkim) od cech lokalizacji tzn. widoku, stron świata, topografii, zacienienia itd. Znaczenie mogą mieć przy tym również różne wymogi zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego np. linia zabudowy.

W ramach Schematycznej Fazy Projektowania przedstawionej w poprzednim odcinku serii, przygotowuję kilka koncepcji w skład których wchodzą rzuty i elewacje. Następnie kilka razy spotykam się z Tobą, by dopracować wybraną wersję. Dzięki temu tworzymy wspólnie najlepszy możliwy projekt Twojego domu.

Przypomnę tutaj, iż jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym aspektem projektowania jest dobra współpraca pomiędzy architektem, a inwestorem.

Architekt = Rozwiązany problem

Wymagania klienta są czasem trudne do pogodzenia. Np. niskie koszty budowy domu w połączeniu z jego dużą powierzchnią lub nietypowymi rozwiązaniami. Moim zadaniem jako architekta jest znalezienie złotego środka lub rozwiązania, które wykroczy poza oczekiwania klienta.

Tą część serii „Jak współpracować z architektem” doskonale oddaje poniższa grafika autorstwa Keitha Palmy. Na tym właśnie polega projektowanie:

fot. Keith Palma

Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy z architektem zapoznaj się z pozostałymi odcinkami serii „Jak współpracować z architektem?”.

Część 1: Jak współpracować z architektem?

Część 2: Usługi i opłaty

Część 4: Decyzje projektowe

Część 5: Konstrukcja i formalności