W serii „Jak współpracować z architektem” omówiłem już jak go wybrać, jakie oferuje usługi oraz jak wygląda projektowanie. W dzisiejszym odcinku napiszę o podejmowaniu decyzji dotyczących szczegółów domu.
Po tym jak architekt i klient zaprojektowali wspólnie koncepcję domu tzn. jego program użytkowy, liczbę i wielkość pomieszczeń oraz usytuowanie budynku na działce, czas na przejście do kolejnej fazy projektowania. Jest nią ustalenie materiałów, z których dom zostanie wykonany oraz typy wykończenia podłóg, ścian i elewacji.
Wyjątkowość projektu tkwi w szczegółach
Popularne powiedzenie mówi, iż diabeł tkwi w szczegółach. Jest to bez wątpienia prawda. Nawet z pozoru tak mało istotne rzeczy jak rozmieszczenie gniazdek w pokojach są niezwykle istotne. Jeśli bowiem nie są one dopasowane do projektu (a przynajmniej wizji) wnętrz, kable przedłużaczy mogą zepsuć cały efekt. Pół biedy jeśli dotyczy to sypialni, gorzej jeśli zdarzy się to np. w pokoju dziennym lub gościnnym. Można temu co prawda zaradzić (jak, pokazałem TUTAJ), ale lepiej nie utrudniać sobie życia.
Pasywny projekt
Pasywność budynku nie jest czymś, co tylko powinno być związane z dobrym projektem. Wręcz przeciwnie. Jest ona jego integralną częścią. Już w fazie koncepcji kryteria takie jak orientacja domu na słońce, przeważający kierunek wiatrów oraz mikroklimat determinują bowiem z jakich materiałów wykonać fasadę domu. Tym samym już w fazie ustawiania domu na działce decydujemy z czego zaprojektować elewacje.
Wykorzystanie powyższych właściwości jest najbardziej efektywnym i najtańszym sposobem na energooszczędny dom. Pozwala bowiem np. dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych wpadających do wnętrz ograniczyć koszty ogrzewania w zimie oraz chłodzenia latem.
Pasywność jest jedną z WARTOŚCI, którą wnosi architekt
Podczas fazy projektowania detali należy rozważyć instalację w planowanym domu urządzeń zwiększających jego energooszczędność. Nie dotyczy to jedynie systemów solarnych, czy pompy ciepła, ale również elementów „inteligentnych” tj. systemy sterowania ogrzewaniem, czy światłem. Pozwoli to na zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas użytkowania domu.
Architekt = lider
Tak, mam więcej pytań do Ciebie:
- Jakie podłogi preferujesz? parkiet, panele, czy deski?
- Wanna wolnostojąca, czy wbudowana w posadzkę?
- Taras z kostki brukowej, czy z drewna egzotycznego?
Do podjęcia jest jeszcze wiele, wiele, wiele więcej decyzji. Pomoże Ci w tym architekt, który poprowadzi Cię przez każdy etap projektowania i budowy Twojego wymarzonego domu. Wybierzesz z nim armaturę, okładziny ścienne oraz inne rzeczy, o których inwestorzy często zapominają na etapie projektowania domu.
—
Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy z architektem zapoznaj się z pozostałymi odcinkami serii „Jak współpracować z architektem?”.