Jak wybrać dobrą firmę budowlaną?

fot. Martin Pettitt / flickr.com / CC-BY-SA

Wybór właściwej ekipy budowlanej jest jedną z najważniejszych decyzji w procesie budowy. Od tego w ogromnej mierze zależy kiedy zakończy się budowa oraz ile faktycznie będzie kosztować. Odpowiedzenie sobie na poniższe 5 pytań powinno ci w niej bardzo pomóc.

1. Dogadujesz się z wykonawcą?

Z wykonawcą swojego domu będziesz miał do czynienia przez około 6-12 miesięcy. To długi okres. Jeśli już na początku nie będziesz w stanie złapać z nim odpowiedniego kontaktu, mało prawdopodobne, żeby ta sytuacja później uległa poprawie. Ważne jest, aby przy podejmowaniu tak wielkiej decyzji brać pod uwagę osobowość oraz zdolność do sprawnej komunikacji, której brak może bardzo drogo kosztować.

Budowa domu to dla znacznej większości osób ogromna inwestycja w czas i zasoby, a jest tylko jedna szansa, aby to zrobić dobrze. To Twój dom. To są twoje pieniądze. Upewnij się, że budowlańcy, z którzy będą dla Ciebie pracować mają tego świadomość. Jeśli już na początku masz złe przeczucia, lepiej poszukaj kogoś innego.

2. Podoba ci się praca budowniczego?

Osobowość nie jest wszystko. Sprawdź dokładnie portfolio wykonawcy. Spójrz na to pod każdym kątem i zadaj wszystkie możliwe pytania. Dobry budowniczy z chęcią odpowie na pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Najlepiej jeśli masz sposobność zasięgnąć języka u osób, które były klientami twojej ekipy budowlanej.

3. Czy jest kontaktowy?

Przed budową i w trakcie, zapewne będziesz miał wiele pytań i wątpliwości dotyczących realizacji kolejnych etapów budowy. Powinieneś mieć możliwość bezpośredniej rozmowy ze swoim budowlańcem. Pamiętaj, dobry wykonawca to człowiek bardzo zajęty, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy branża budowlana jest rozgrzana do czerwoności. Mimo wszystko wykonawca powinien być elastyczny i dostępny dla wszystkich swoich klientów. Jeśli twoje pytania i wątpliwości pozostają bez odpowiedzi, to jest to zły znak.

4. Relacje z podwykonawcami

Powinieneś wiedzieć, czy twój wykonawca podzleca wybrane roboty podwykonawcy oraz konkretnie co i komu. Istotne jest, by wiedzieć, jak długo pracują z Twoim budowniczym i jak bardzo są doświadczeni w swojej branży. Solidny wykonawca współpracuje jedynie z dobrymi, niezawodnymi i doświadczonymi ekipami.

Warto również zwrócić uwagę na umiejętność porozumienia się z innymi budowlańcami, jeżeli nie zlecasz budowy jednej ekipie, która zrealizują ją od fundamentów po wykończenia. Często się bowiem zdarza, iż ewentualne błędy tłumaczone są wpadkami wcześniejszych wykonawców. Murarze mogą narzekać na wykonawcę fundamentów, cieśle na murarzy, a fachowcy od wykończeniówki na cieśli. Dlatego możesz mieć wrażenie, iż masz do czynienia z dziećmi kłócącymi się o zabawkę.

5. Czy ma dobrą reputację?

Istnieje wiele stron internetowych, na których można opublikować opinie o danych ekipach budowlanych. Nie polecam ich jednak z dwóch powodów. Po pierwsze specyfika internetu jest taka, że na takich serwisach piszą w zdecydowanej większości niezadowoleni klienci, a po drugie można zlecić odpowiednim agencjom marketingowym publikowanie odpowiednich recenzji w ramach marketingu szeptanego. Co zatem polecam? Prawdziwy marketing szeptany, czyli polecenia znajomych, którzy są zadowoleni ze swojego wyboru.

1 myśl na “Jak wybrać dobrą firmę budowlaną?

  1. moim zdaniem przed decyzją należy obowiązkowo sprawdzić opinie oraz przejrzeć prace wykonawce – powinny być one dostępne na stronie internetowej firmy z której usług chcemy skorzystać. dobrze jest mieć firmę z polecenia, wtedy wiemy, że możemy jej zaufać. u mnie wybór padł na budo-dekoracje. prace zamieszczone na stronie prezentowały się świetnie, a znajomi którzy korzystali z ich usług byli zadowoleni, podobniej jak i ja 😀

Możliwość komentowania jest wyłączona.