Jak znaleźć idealną działkę?

fot. theaucitron / flickr.com / CC-BY-SA

Inwestorzy w nieruchomości mają powiedzenie, iż o wartości nieruchomości decyduje „lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja”. Ma ona zastosowanie również w przypadku poszukiwań działki pod dom. Nie każdy będzie bowiem dobrze czuł się na osiedlu mieszkalnym z zwartą zabudową przypominającą amerykańskie przedmieścia. 

Idealna lokalizacja

Jakie są twoje oczekiwania związane z położeniem domu? Chcesz mieszkać blisko pracy, członków swojej rodziny, dobrych szkół dla swoich dzieci? Chcesz prywatności, spokoju i odosobnienia w niezabudowanej okolicy, czy jednak wolisz mieszkać bliżej centrum miasta? Chcesz mieć duże podwórko, na którym dzieci będą miały się gdzie bawić, z miejscem na altanę, z małym sadem? Weź przy tym pod uwagę bliskość tzw. „cywilizacji” i czas dojazdu do jej najważniejszych punktów tj. sklep, szkoła, kina itd.

Budżet

Ile możesz wydać na dom? Bardzo często myśląc o budowie domu ludzie biorą pod uwagę jedynie koszt budowy samego domu. Niesłusznie. Należy bowiem wziąć jeszcze pod uwagę niemały koszt zakupu działki, a ponadto koszt urządzenia ogrodu, koszt wykonania zjazdu, podjazdu i tarasu, koszt pergoli lub altany, koszt ogrodzenia, koszt wykonania przyłączy itd. Zależnie od wielkości działki i pożądanego standardu mogą to być wydatki rzędu 50 – 100 tysięcy zł (nie licząc ceny działki, bo ona jest zależna od lokalizacji i wielkości) lub nawet większe. Trzeba również pamiętać, że ukształtowanie działki i jej grunt wpływa na koszty budowy. Przykładowo mały spadek terenu może wygenerować potrzebę zaawansowanej niwelacji działki lub nawet zrobienia piwnicy, a słabe podłoże oznacza solidne (czytaj: drogie) fundamenty.

Adaptacja 

Jeśli masz na oku działkę, spędź na niej trochę czasu. Nie mam tu na myśli dwie-trzy wizyty, ale znacznie więcej i to o różnych porach dnia. Początkowo możesz mieć w stosunku do działki efekt „łał”, co sprawi, że nie dostrzeżesz wad. Dopiero jej spowszechnienie sprawi, że zaczniesz je dostrzegać A te mogą być różne. Na przykład wiecznie szczekający pies sąsiada lub wścibska sąsiadka. Przydatne są tu takie narzędzia jak na przykład Google Earth, na których można sprawdzić jak dana okolica zmieniała się na przestrzeni lat.

Ważne są również inne obserwacje. Czy w niektórych częściach działki po intensywnych deszczach gromadzi się woda? Czy cała działka jest przez cały dzień nasłoneczniona? Z której strony najczęściej wieje? Poznaj również sąsiadów i postaraj się zebrać od nich jak najwięcej informacji. Dowiedz się od nich jakie są ich zdaniem plusy i minusy okolicy, czy podczas powodzi okolica była zalewana, a także co na przestrzeni lat działo się na działce, którą masz na oku. Przykładowo, czy był na niej nawieziony grunt, czy stały na niej jakieś budynki itp. Te wszystkie rzeczy będą istotne na etapie projektu domu.

Skonsultuj z architektem

Przed zakupem działki skonsultuj możliwości jej zabudowy ze swoim architektem. Jakkolwiek dobrze sprawdzisz wszelkie jej wady i zalety to masz do zakupu stosunek emocjonalny, co może sprawić, że nie weźmiesz pod uwagę pewnych aspektów tj. przebieg sieci podziemnych, czy różnego rodzaju strefy ochronne np. od gazociągu średniego ciśnienia. Natomiast architekt jako osoba z zewnątrz może od razu zwrócić na nie uwagę. Co więcej może zauważyć pewne ograniczenia, o których wcześniej nawet nie pomyślałeś.