Nie. To się nie przyda, czyli 6 sposobów na powiększenie małego domu

fot. Roman Boed / flickr.com / CC-BY-SA

Z pustego nawet Salomon nie naleje – mówi popularne powiedzenie. Próbować jednak warto, bo sprytny człowiek może i z pustego nie da rady nalać, ale za to da radę z małego zrobić duże bez zwiększania jego rozmiarów.

„Prawie wszystko jest ponad potrzebę skomplikowane” – powiedział amerykański przemysłowiec Henry Ford. W kontrze do tego zjawiska coraz bardziej popularny staje się w ostatnim czasie minimalizm – pozbywanie się zbędnych rzeczy. Dotyczy to również architektury i przestrzeni mieszkalnej. W domu, czy mieszkaniu nie musi być miliona ozdób i przedmiotów. Wystarczy ich minimalna liczba niezbędna do codziennego funkcjonowania. Stąd warto wziąć się za porządki i pozbyć się zbędnych rzeczy – zwłaszcza, gdy dom nie jest zbyt wielki.

Dlaczego?

Bo według feng shui przebywanie w uporządkowanej przestrzeni wpływa pozytywnie na ład w życiu.

A co jeśli nie jestem fanem feng shui?

Zyska się przestrzeń.

Porządki to jednak nie jedyny sposób na zyskanie dodatkowych metrów kwadratowych. Poniżej podpowiadam 5 kolejnych pomysłów na osiągnięcie tego celu.

1. Open space

Gdy przestrzeń jest ograniczona, nie ma co jej dzielić na malutkie klatki. Otwarta przestrzeń sprawia, że pomieszczenia wydają się większa.

2. Naturalne światło

Obfite światło naturalne sprawia, że dom wydaje się być większy niż jest w rzeczywistości. Stąd dobrze już na etapie projektu zadbać o odpowiednie naświetlenie. Gdy jednak nie zamierzasz budować nowego domu ani przebudowywać obecnego z pomocą przyjdą ci lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. 

3. Minimalistyczna paleta kolorów

Chcesz uniknąć nadmiaru w małej przestrzeni – za dużo rzeczy, zbyt wiele falbanek, zbyt wiele kolorów. Trzymaj się jednego lub dwóch podobnych odcieni. Najlepiej gdy będą jak najbardziej jasne, gdyż pozwala to uzyskać efekt lekkości.

4. Spraw, by meble pracowały podwójnie

Po co stawiać ścianki? Lepiej wydzielić pomieszczenia za pomocą mebli (z zastrzeżeniem sypialni). Na przykład gabinet można odseparować od pokoju dziennego regałami. Osiągnie się ten sam efekt, a jednocześnie zachowa większą elastyczność.

5. Wykorzystaj 

Nie pozwól, by przestrzeń w twoim domu się marnowała. Wykorzystaj  każdy zakamarek na przestrzeń magazynową. Niech nic się nie zmarnuje. Kilka kreatywnych rozwiązań pokazałem TUTAJ.


P.S. Nie ma sensu magazynować przedmiotów na zasadzie „to się jeszcze przyda”. Nie. To się już do niczego nie przyda, więc lepiej się tego pozbyć, póki kurz jeszcze na tym nie osiadł.