Nie zapomnij! Przed kupnem działki sprawdź, co możesz na niej budować

Nim kupisz działkę pod budowę swojego domku upewnij się, że będziesz mógł go na nim wybudować. Inaczej prawdopodobnie będziesz musiał zmienić marzenia o swojej „centrum dowodzenia”.

Z życia wzięte. Klient, nazwijmy go panem Adamem, kupił działkę, na którą została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Według sprzedającego była to atut. Niestety o okazało się, że jest inaczej.

Działka Pana Adama została przed transakcją wydzielona z dużej nieruchomości. WZ-ka została wydana na ten wydzielony fragment. Pech chciał, iż wszystkie sąsiednie działki mają co najmniej po pół hektara. Jakie to ma znaczenie? Takie, że analizując powierzchnię zabudowy wyszło, iż sąsiednie nieruchomości są zabudowane w co najwyżej 7,1%. Dlatego też w wydanej decyzji znalazł się zapis, iż co najwyżej taki procent działki może być zabudowany. Kupiona nieruchomość ma około 1 350 m2. Tym samym można na niej wybudować domek o powierzchni maksymalnie 96 m2. Tymczasem pan Adam chce mieć dom o powierzchni 106 m2.

Postanowiliśmy nie poddać się bez walki. Złożymy wniosek o nową WZ-kę o korzystniejszych dla klienta zapisach, który prawdopodobnie zostanie odrzucony. Będziemy jednak odwoływać się i w ten sposób osiągniemy to, czego chcemy.

„To jest mój wymarzony dom, w nim, a nie innym chcę mieszkać. Jeśli się nie uda, to nie będę się budował” – usłyszałem od pana Adama.

Jak się zabezpieczyć przed nerwami związanymi z taką sytuacją? Postawić sprzedającemu warunek: „kupię działkę, ale wpierw załatwię na panią / pana pozwolenie na budowę. Po transakcji przeniesiemy je na mnie.”

Może się zdarzyć, iż druga strona nie będzie chciała pójść na taki układ, a położenie jej działki na tyle korzystne, że chcemy ją kupić. Wtedy można skonsultować się z architektem. Np. mną. 🙂