Osobowości w architekturze też ma znaczenie

fot. William Murphy / flickr.com / CC-BY-SA

Masz w swoim domu przestrzenie, które wyglądają pięknie, ale po prostu nie czujesz się w nich zbyt dobrze? Czy czujesz się niekomfortowo w towarzystwie w swoim własnym salonie lub źle śpisz w swojej sypialni? Być może ta przestrzeń nie pasuje do twojej osobowości.

Przestrzeń może być zgodna ze wszystkimi podstawowymi zasadami projektowania i wyglądać świetnie, ale nadal wszyscy mogą nie czuć się w niej dobrze, w tym również jej główni użytkownicy. Dzieje się tak dlatego, że nasza osobowość określa nasz poziom komfortu w przestrzeniach, z których korzystamy. Jeśli restauracja lub sklep cię stresują, możesz do nich nie wracać, ale odpowiedź nie jest taka prosta, jeśli chodzi o twój dom lub biuro.

Istnieje wiele cech osobowości, które określają, jak komfortowo będziemy się czuć przebywając w pewnej przestrzeni. Najlepszym sposobem na zapewnienie, że dana przestrzeń będzie dobra dla Ciebie, jest uwzględnienie wszystkich cech osobowości, które wpływają na Twój styl życia. Na przykład, jeśli masz problemy z zasypianiem w swojej sypialni, być może masz dużą wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy w twoim otoczeniu. Przydadzą się ciężkie draperie, które blokują światło, dźwiękochłonne materiały tłumiące dźwięki lub oczyszczacz powietrza, który usuwa zapachy. Jednakże, jeśli problem polega na tym, że lubisz mieć wiele przedmiotów w swoim pokoju, aby przypominały ci o zadaniach, ten bałagan może rozpraszać i możesz potrzebować lepszej organizacji.

Jedną z cech osobowości, która ma znaczący wpływ na sposób, w jaki socjalizujemy się w naszych przestrzeniach, jest to, jak bardzo jesteśmy otwarci. Ekstrawertycy, czyli ludzie bardzo otwarci, lubią przestrzenie o żywych kolorach, intensywne zapachy i głośną muzykę, która jest im niezbędna do socjalizowania się. Lubią też otwarte przestrzenie i kameralne miejsca do siedzenia. Ekstrawertyk chętnie dzieliłby siedzenie ze swoją sympatią lub usiadłby naprzeciwko kogoś na krześle położonym bardzo blisko, co umożliwiałoby stały kontakt wzrokowy. Z drugiej strony introwertyk może zostać przytłoczony przez stymulację emocjonalną takiego środowiska i poczuć się niekomfortowo towarzysko. Woli też wyraźne oddzielenie przestrzeni osobistej i możliwość zerwania kontaktu wzrokowego. Osoba introwertyczna wolałaby większą segmentację przestrzeni i miejsc do siedzenia z pojedynczymi krzesłami i buforami między ludźmi, takimi jak stolik do kawy. Okno lub dzieło sztuki jest również pomocne w zapewnieniu swobodnego sposobu na zerwanie kontaktu wzrokowego.

Czy jesteś gotowy dokonać zmiany? Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o swojej osobowości dezajnerskiej? Skontaktuj się ze mną, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób mogę Ci pomóc poprawić jakość życia dzięki uzyskaniu wspaniałej przestrzeni!