Oto jak sąsiad może „zabrać” naszą działkę

Czy sąsiad może nam w świetle prawa zabrać fragment działki? Może. Jak może to zrobić? Bardzo łatwo.

Załóżmy, iż Twój bezpośredni sąsiad buduje garaż 3 m od granicy. Może to zrobić. W świetle Prawa Budowlanego ma do tego prawo pod warunkiem, iż w pasie 4 m od granicy nie będzie miał okien ani drzwi.

I co z tego? Co to ma wspólnego z ograniczaniem mojej własności? Ano to, że inny przepis stanowi, że odległość pomiędzy budynkami powinna wynosić co najmniej 8 m. Tym samym gdybyś Ty chciał również wybudować garaż, to musiałbyś się odsunąć aż 5 m od granicy. Oznacza to stratę kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

No dobrze, a da się to obejść? Owszem, da. W tym celu w budynku trzeba wybudować ścianę oddzielenia pożarowego. Oznacza to jednak dodatkowe koszty, zwłaszcza jeśli chcemy mieć od strony sąsiada okna lub drzwi. Będą musiały mieć one bowiem odpowiednią odporność ogniową, która rzecz jasna przekłada się na cenę.

Kupując działkę lub słuchając planów budowlanych sąsiada uważajmy, gdyż przez niewiedzę możemy pozwolić na pokrzyżowanie lub znacznie utrudnienie realizacji własnych dążeń.