Planowanie jest kluczem

fot. Riza Nugraha / flickr.com / CC-BY-SA

Budując dom, chcesz, aby projekt spełnił wszystkie twoje potrzeby, a jego realizacja zmieściła się w określonym budżecie. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych procesów trwających kilka lat, fantastyczny rezultat wynika z dokładnego przygotowania. Poniższe trzy wskazówki skondensują mądrość tysięcy źródeł poświęconych budowie domu do zaledwie kilku prostych wskazówek.

Miej szczegółowy plan

Najważniejszy jest szczegółowy plan. Podczas projektowania twojego wymarzonego domu musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak powinien być umieszczony na działce, aby jak najlepiej wykorzystać strony świata? Jak chronić się przed wiatrem i hałasem? Gdzie mają być sypialnie, szafy i miejsca do przechowywania najróżniejszych rzeczy począwszy od opon zimowych, a na drobnych bibelotach kończąc, aby było to wszystko łatwo dostępne? Gdzie powinny znajdować się gniazdka elektryczne, kable światłowodu oraz lampy w każdym z pokoi? Jakie są Twoje bieżące, a także przewidywane przyszłe potrzeby?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą ci stworzyć projekt domu, który będzie funkcjonalny, wykorzystujący do maksimum całą dostępną przestrzeń i nie generujący wysokich kosztów budowy. Dlatego cokolwiek robisz, nie spiesz się z procesem planowania. Dzięki temu unikniesz wielu kosztownych błędów.

Najlepsze wykorzystanie przestrzeni

Projektowanie domu wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym z przewidywaniem przyszłych potrzeb jego mieszkańców. Jedną z pomyłek, zwłaszcza w małych domach, jest tworzenie niewykorzystanych przestrzeni, których nie jesteśmy w stanie zagospodarować. Dlatego zamiast poświęcać przestrzeń specjalnie dla mniej używanych celów, należy rozważyć stworzenie przestrzeni lub pomieszczeń wielofunkcyjnych. Pomyśl o przestrzeni do szycia, która służy również jako pokój gościnny lub sala gimnastyczna, która ma również przestrzeń dla rzemiosła. Te obszary pomogą Ci lepiej wykorzystać dostępny metraż, a wraz ze zmianą potrzeb i zainteresowań możesz odpowiednio go wykorzystać. Spraw, aby każdy pokój był obliczony na jego jak największą funkcjonalność.

Inne kwestie związane z planowaniem domu to miejsce, w którym można umieścić przestrzenie funkcjonalne, takie jak pralnia, garaż i kuchnia. Umieszczenie pralki w piwnicy może być jedną z opcji, ale czy chodzenie do niej po schodach kilka razy dziennie, by sprawdzić, czy pranie już się zakończyło, jest funkcjonalne? Umieszczenie kuchni z tyłu domu może z kolei co prawda pomóc wykorzystać orientację budynku względem stron świata, ale czy noszenie zakupów do niej przez salon jest dobrym rozwiązaniem?

Poznaj swoje potrzeby i komunikuj je

Kolejnym istotnym punktem na liście niezastąpionych czynności przy budowaniu nowego domu jest praca z profesjonalnym architektem. Dobry architekt będzie wiedział, jakie pytania zadać, aby stworzyć idealny projekt Twojego domu. Jednak mimo wszystko przed spotkaniem należy stworzyć listę niezbędnych cech budynku, które chciałbyś, aby twój dom je miał. Znajomość tego, co jest dla ciebie ważne lub wręcz bez czego nie możesz żyć, znacznie usprawni proces projektowania.

Zadawaj pytania w dowolnym momencie procesu projektowania lub budowy, aby upewnić się, że dostaniesz to, czego chcesz, i nie pozwól, aby twój architekt lub wykonawca wywierał nacisk na ciebie, byś zrobił coś, czego nie chcesz. W końcu to ty znasz potrzeby swojej rodziny lepiej niż ktokolwiek inny. Poinformuj więc o tym, słuchając rad i sugestii profesjonalistów, którym powierzyłeś realizację swojego marzenia.

Budowa nowego domu to inwestycja czasu, pieniędzy, cierpliwości i planowania. Chociaż może to być bardzo stresujące, staranne planowanie jego funkcji i efektywna komunikacja zminimalizuje ewentualne problemy.