Po czym poznać prawdziwego architekta?

fot. 準建築人手札網站 / flickr.com/photos/eager/13948288967 / CC-BY-SA

Zastanawiasz się nad budową domu? Jeśli tak, możesz mieć bardzo konkretny pomysł na temat tego, jak chcesz, by on wyglądał i jak chciałbyś się w nim czuć. Domy innych mają często silny wpływ na twoje wyobrażenie na ten temat. Sposób, w jaki się czułeś, gdy tam byłeś, to sposób, w jaki chcesz poczuć się u siebie w domu.

Dobrze jest mieć cel na uwadze; wyzwaniem jest nie zatrzymywanie się w miejscu.

Jest to wygodne, aby mieć konkretne wyobrażenia o tym, czego chcesz, podobne jak np. wtedy, gdy przejeżdżasz przez fast-food typu drive-thru. Możesz szybko zaspokoić swoje potrzeby, zamawiając proste, przewidywalne menu. Ale na specjalne okazje idziemy do restauracji, gdzie możemy porozmawiać z kelnerem o tym, co lubimy i nie lubimy, i otrzymywać rekomendacje dostosowane do naszych potrzeb. Im ważniejszy posiłek, tym bardziej potrzebujemy doradcy.

Podobnie jak pracownik fast-foodu, który pyta, czy chcesz marynat i cebuli, przeciętny wykonawca często zadaje niewiele więcej pytań o projekt domu. Natomiast architektura mieszkaniowa polega na zdefiniowaniu, co dla ciebie oznacza pojęcie „dom”.

Oto kilka przykładów pytań, które należy rozważyć podczas budowy domu, zadawanych na dwa sposoby. „Poziom 1” jest poziomem powierzchni i dotyczy cech struktury. „Poziom 2” idzie głębiej, aby poradzić sobie z zaletami struktury, ponieważ odnoszą się one do codziennego życia.

Jadalnia

Poziom 1: „Jak dużą chcesz jadalnię?”

Poziom 2: „Jak często przyjmujesz gości i ilu ludzi zazwyczaj zapraszasz?”

Kuchnia

Poziom 1: „Czy chcesz, aby kuchnia była zamknięta, czy z widokiem na jadalnię?”

Poziom 2: „Kto gotuje w twojej rodzinie? Czy jej członkowie lubią rozmawiać lub wolą prywatność, gdy są w kuchni? „

Podwórko

Poziom 1: „Ile miejsca zostawiamy na podwórko?”

Poziom 2: „Kto bawi się i korzysta z podwórka? Co te osoby tam robią? Co chcieliby tam robić?”

Pytania na głębszym poziomie to sondowanie stylu życia, dążenie do określenia, w jaki sposób przestrzeń zostanie wykorzystana i zbudowania przestrzeni bliskiej temu dostosowanemu do twoich potrzeb ideałowi. Celem jest zbudowanie czegoś, co pasuje do ciebie, a nie dostosowanie twojego stylu życia do czyichś innych standardów. Są to pytania zadawane przez architektów.

Jeśli śpieszysz się na lunch, nic wielkiego się nie stanie, jeżeli przegryziesz coś dalekiego od ideału. Ale jeśli projektujesz miejsce, w którym chcesz spędzić swe życie, upewnij się, że jest ono zbudowane dla Ciebie, a nie dla następnej osoby w drive-thru.