Powstaje pozioma winda!

Wchodzimy do windy w holu wejściowym hotelu lub biurowca i wychodzimy z niej tuż przy docelowych drzwiach bez błądzenia po korytarzach i szukania właściwego pokoju. To marzenie już wkrótce stanie się realne dzięki systemowi Multi opracowanemu przez ThyssenKrupp.

Wynalazek umożliwia poruszanie się wind nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Wszystko dzięki użyciu napędu magnetycznego zastosowanego wcześniej w pociągach Maglev, a nie tradycyjnego – lin i kabli. Dzięki temu dodatkową zaletą wynalazku jest również oszczędność energii. Multi, według zapewnień producenta, zużywa jej nawet o 60% mniej niż dotychczasowe windy.

fot. ThyssenKrupp
fot. ThyssenKrupp
fot. ThyssenKrupp
fot. ThyssenKrupp
fot. ThyssenKrupp

System niestety nie prędko będzie stosowany w Polsce. Barierą jest bowiem, podobnie jak w przypadku innych ciekawych innowacji, jest wysoka cena – pięciokrotnie wyższa niż w typowych rozwiązaniach. Dobrą wiadomością jest jednak to, że po raz pierwszy będzie można z niego skorzystać już w 2019 roku i to całkiem niedaleko, bo w wieży East Side Tower, w której ma zostać zastosowane to nowe rozwiązanie.

Na razie trwają testy systemu w mierzącej około 250 m wieży w Rottweil w Niemczech.

1 myśl na “Powstaje pozioma winda!

Możliwość komentowania jest wyłączona.