Przygotowania do nowego roku są jak przygotowania do stworzenia nowego domu / siedziby firmy

fot. flickr.com / CC-BY-SA

Przełom roku jest zawsze czasem refleksji nad minionym rokiem i planowaniem następnego. Refleksja jest kluczowym elementem projektowania przeze mnie i to samo zalecam swoim klientom. Zwłaszcza w okresie, który temu sprzyja. Zebranie doświadczeń z poprzedniego roku pomoże przygotować się do następnego. Dotyczy to nie tylko codziennego życia, ale również prowadzenia firmy, czy projektowania budynków.

Wierz lub nie, ale planowanie, które pozwoli ci w pełni wykorzystać nadchodzący rok, pozwoli ci również stworzyć swój nowy niestandardowy dom lub siedzibę firmy. Oto 5 sposobów jak przygotować się do ich budowy.

1. Pomyśl jak obecny dom służy ci teraz

Warto zastanowić się jak dom, w którym się mieszka lub budynek w którym siedziba ma twoja firma funkcjonował przez cały ubiegły rok. 

W przypadku budowy nowego domu zadaj sobie m. in. takie pytania:

  • Czy podczas imprez mieścili się wszyscy goście?
  • Czy potrzebny jest pokój gościnny?
  • Czy byłeś w stanie się zrelaksować?
  • Czy w obecnym domu nie ma zbędnych pomieszczeń, których nie używasz, a które służą jedynie jako magazyn niepotrzebnych rzeczy, których tak naprawdę powinieneś się pozbyć?

A w przypadku siedziby firmy takie:

  • Czy warunki zewnętrzne w jakiś sposób dezorganizują pracę?
  • Czy posadzki nie trzeba często naprawiać?
  • Czy nad bramami nie przydałyby się nagrzewnice?
  • Czy mam miejsce na archiwum?

2. Gdzie będziesz za 5 lub 10 lat?

Nasze obecne potrzeby mogą być diametralnie różne niż nasze potrzeby za 5, czy 10 lat, stąd niezmiernie ważne jest zastanowienie się nad przyszłością. Może nam się powiększyć lub pomniejszyć (np. dzieci mogą się wyprowadzić) nam liczba domowników, możemy rozwinąć się na nowe rynki, poszerzyć działalność. Przyszłość jest nieprzewidywalna, zawsze może nas coś zaskoczyć. Planowanie długoterminowe pozwala jednak nam zminimalizować lub wręcz uniknąć przyszłych problemów.

3. Nowy dom / siedziba to więcej niż projekt

Wykańczanie budynku obejmuje zarówno to co widać, jak i to czego nie widać. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się takie rzeczy jak blaty, posadzki, czy oświetlenia. Do drugich różne systemy „gospodarcze” tj. rodzaje ogrzewania, technologia budowy, czy systemy inteligentne. Wszystkie te rzeczy w ostatnim czasie bardzo ewoluują, więc warto się dowiedzieć, co warto mieć i na co wydać pieniądze.

Tu jednak mam uwagę, by nie pytać tylko znajomych, którzy mają dane systemy kilka miesięcy, czy kilka lat. Budynki bowiem buduje się na lata, więc warto pytać o opinię osoby, które korzystają z nich 10 – 15 lat i wiedzą już jakie są koszty eksploatacyjne, napraw, czy części zamiennych, o których sprzedawcy, do których zaliczają się również żyjące z reklam gazety i strony internetowe, nie za bardzo chcą mówić. Przykładem jest tu np. montowana w domach wentylacja mechaniczna i skuteczność różnych wynalazków do utrzymywania jej w czystości. Czy za 10 – 15 lat będą równie skuteczne jak za pierwszym użyciem?

4. Burza mózgu

Stwórz tablicę, na której zamieścisz wszystkie pomysły, potrzeby i oczekiwania względem nowego domu, czy siedziby firmy. W przypadku tego pierwszego zbierz inspirujące cię obrazki z takich portali jak Pinterest, czy Houzz, a w przypadku tego drugiego przypinaj karteczki z potrzebami np. na tablicy korkowej. Ostatecznie może zebrać się wiele, wzajemnie wykluczających się oczekiwań. W takim przypadku przejrzyj je jeszcze raz i odrzuć te mniej potrzebne.

5. Bądź otwarty

Projektowanie i budowa to proces transformacji. Żegnasz się ze starymi murami i otoczeniem, by przywitać się z nowymi. W tym czasie prawdopodobnie dojdzie do wielu opóźnień i niepowodzeń, ale pojawi się również mnóstwo niesamowitych chwil. Dlatego zrób wszystko, by nowy budynek, niezależnie, czy budujesz dom, czy siedzibę firmy w pełni spełniał twoje oczekiwania i potrzeby. Nie zamykaj się przy tym na nowości, czy rozwiązania, do których nie jesteś do końca przekonany.