Zmiany w projekcie w trakcie budowy. Z czym się to wiąże?

fot. Martin Pettitt / flickr.com / CC-BY-SA

Co będzie, gdy rozpocznę budowę i będę chciał wtedy pozmieniać projekt? Jako, że często słyszę takie pytanie, dzisiaj na nie odpowiem.

Wbrew pozorom nie wszystko da się rozstrzygnąć w fazie projektu. Nie ma się co oszukiwać. Osoby spoza branży, rzadko mają na tyle rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, by wyobrazić sobie do końca jak będzie wyglądać ich dom w skali 1:1. Nawet wizualizacja tego nie zmienia. Wizualizacja to jedno, a realny model w skali 1:1 (czytaj: mury na budowie) to co innego. Jest o tyle ważne, że czasem „tnie się powierzchnię” domu, by zmniejszyć koszty jego budowy, a później jest problem z umeblowaniem wnętrz.

Co zrobić, gdy mamy taką sytuację, że chcemy zmienić projekt na etapie budowy? Zależy o jakie zmiany chodzi. Prawo budowlane definiuje bowiem istotne i nieistotne odstępstwa od projektu. Do pierwszych należy zmiana usytuowania budynku lub jakiegoś elementu zagospodarowania terenu, zmiana powierzchni budynku, jego obrysu, wysokości, kąta dachu, funkcji. Wszystkie pozostałe zmiany w praktyce są nieistotne.

Co jednak zrobić z istotnymi zmianami? Przede wszystkim trzeba wstrzymać budowę, a następnie ponownie uzyskać decyzję pozwolenia na budowę. Jest to o tyle łatwe, iż projekt był już raz sprawdzony przez urząd i zwykle nie ma przy tym komplikacji. te mogą się pojawić jednak przy domach budowanych na podstawie zgłoszenia, gdyż w ich przypadku należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Z tego też powodu nie polecam klientom zgłaszać budowy, bo i tak wiąże się to z tymi samymi formalnościami co pozwolenie na budowę, a w razie zmian na budowie łatwiej jest je zatwierdzić.