Jak wybrać architekta? 7 pytań, które musisz mu zadać

Twój dom bez wątpienia jest największą inwestycją, jaką kiedykolwiek przeprowadzisz. Jest miejscem, w którym spędzasz większość swojego czasu, miejscem, w którym wychowujesz swoje dzieci i świętujesz różne specjalne okazje. Więc kiedy podejmiesz już decyzję, aby przebudować, wprowadzić dodatki lub nawet wyburzyć i zbudować cały dom od nowa, musisz przeprowadzić kilka badań oraz upewnić się, że masz wszystko dobrze zorganizowane, aby praca została wykonana dobrze.

Nie owijajmy w bawełnę: wydasz znaczną kwotę na projekt swojego domu. Dlatego też chcesz zminimalizować niespodzianki i dodatkowe koszty, których doświadcza wielu właścicieli domów.

Oto 7 pytań, z którymi należy zwrócić się do architekta, zanim go zatrudnisz, które pozwolą uniknąć niespodzianek, a także upewnić się, że projekt domu jest dobry i w przystępnej cenie.

1. CZY ZARZĄDZASZ PROJEKTEM?

Niektóre firmy architektoniczne mogą mieć genialnego architekta, który przychodzi na początku i wręcz zachwyca Cię swoją wiedzą, a następnie przekazuje projekt swojemu młodszemu współpracownikowi, który już tak doświadczony nie jest.

Niekoniecznie jest to zła sytuacja, ale po prostu lepiej będzie, jak dowiedziesz się, czy jest to ich typowa procedura.

Kiedy musisz wybrać architekta, często skupiasz się na tym, jak bardzo jego wizja jest zgodna z Twoją oraz jak ma przebiegać współpraca. Wielokrotnie będziesz musiał konsultować się z architektem w czasie realizacji projektu, dlatego też chcesz mieć pewność, że będziesz umiał się z nim dogadać.

Upewnij się, że zostało ci jasno wyjaśnione, w jaki sposób dana firma architektoniczna działa, zanim podpiszesz z nią jakąkolwiek umowę. Dzięki temu będziesz pewien, że ma ona te same oczekiwania odnośnie do projektu.

2. CO WCHODZI W SKŁAD USŁUG ARCHITEKTA? JAKIE SĄ TWOJE MOCNE STRONY, JEŚLI CHODZI O UMIEJĘTNOŚCI ARCHITEKTONICZNE?

Ponownie, ważne jest, aby przedyskutować tą kwestię z architektem przed jego zatrudnieniem. Wasze oczekiwania powinny być takie same. Będzie to miało duży wpływ na stworzenie harmonijnego i udanego projektu.

Poproś o szczegółową listę usług, a także zapytaj go, czy jest coś, czego nie może zrobić i dlaczego. Nie musisz mieć nic szczególnego na myśli, kiedy zapytasz go, czy nie ma czegoś, czego nie zrobi. Zadaj tylko otwarte pytanie i pozwól mu odpowiedzieć. Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Mocne pytanie to świetny sposób, który pokaże, jak bardzo architekt jest uczciwy. Nikt nie jest najlepszy we wszystkim, a uczciwy człowiek określi swoje mocne i słabe strony.

W swoich zaletach architekt może uwzględnić między innymi: programowanie, planowanie przestrzenne, projekt koncepcyjny i schematyczny, rysunki konstrukcyjne, szczegóły i specyfikacje.

Architekt powinien też być zdolny współpracować z urzędami oraz uczestniczyć w negocjacjach – podział na strefy, planowanie, komisje historyczne – Powinien także współpracować z innymi specjalistami, którzy są związani z projektami architektonicznymi. Mogą to być na przykład: inżynierowie, geodeci, urzędnicy oraz adwokaci. Możesz wybrać kilka takich zawodów i zapytać, w jaki sposób architekt współpracuje z nimi.

Wybierz architekta, któremu możesz zaufać. Zaufanie jest niezwykle cenne. Jeśli ktoś coś ukrywa, to współpraca z nim nie będzie układać się najlepiej.

3. JAKA JEST TWOJA STRUKTURA PODATKÓW, KIEDY POROZMAWIAMY O PŁATNOŚCI?

Choć temat pieniędzy jest ważny, to często odnoszę wrażenie, iż wiele osób się go boi. Nie ma jednak czym się przejmować. Nawet jeśli twój architekt nie chce na samym początku rozmawiać o pieniądzach (bo nigdy nie wiadomo jakie dodatkowe prace „wyskoczą” podczas procesu inwestycyjnego), zaproś go do siebie, kiedy sam zdecydujesz się na rozmowę na ten temat.

Pieniądze są ważne dla wszystkich. Zarówno dla tych, którzy płacą, jak i tych, którzy je otrzymują. Upewnij się, że dyskusja nie została zakończona zbyt wcześnie. Wszystko musi zostać wyjaśnione.

4. CZY PO WYKONANIU PROJEKTU I UZYSKANIU POZWOLENIA BĘDZIESZ UCZESTNICZYŁ W BUDOWIE?

Nikt nie chce, a na pewno nie powinien zatrudniać architekta, który kończy rysowanie i ucieka. Twój architekt powinien komunikować się z budowniczymi przez cały okres realizacji projektu.

Idealny dom lub inny obiekt jest wynikiem świetnego projektu i wspaniałej realizacji. Twój architekt musi być gotowy do współpracy z kontrahentem w celu udzielenia odpowiedzi na pytania oraz rozwiązywania problemów wynikłych na budowie.

Każdy projekt jest unikatowy. Dlatego też zawsze można napotkać jakieś przeciwności. Ważne jest, aby Twój architekt był nie tylko dostępny, ale by również regularnie komunikował się z kontrahentem.

5. W JAKI SPOSÓB POMOŻESZ MI ZROZUMIEĆ ZAKRES PROJEKTU?

Architekci uczą się w szkołach przez wiele lat. Później przez długi czas zbierają doświadczenie i doskonalą się w swoim fachu. Przez to często są bardzo techniczni, a co za tym idzie używają żargonu, którego uczyli się i używali przez lata.

Ważne jest, aby Twój architekt potrafił w zrozumiały sposób wyjaśnić Ci wszystkie zawiłości, specjalne cechy i wyzwania, które pojawiają się we wszystkich projektach branżowych oraz na każdym etapie procesu budowlanego.

Niektórzy architekci wykorzystają modele, rysunki i animacje komputerowe, które pomagają wyjaśnić zakres projektu. Upewnij się, że rozumiesz każdą metodę, którą oni stosują. Komunikacja jest jak dwukierunkowa ulica: twój architekt powinien pracować z Tobą i upewniać się, że go rozumiesz.

Nie wierz w coś, co uważasz za niemożliwe.

6. CO CIĘ NAJBARDZIEJ INTERESUJE W MOIM PROJEKCIE?

Zadając to pytanie, starasz się zbadać zainteresowanie architekta projektem. Oczekuj szczegółowych odpowiedzi, które mają duże znaczenie i świadczą o prawdziwym zrozumieniu Twojej wizji obiektu, który chcesz wybudować.

Nie obawiaj się poprosić architekta o szczegółową odpowiedź. To ty musisz ją dokładnie zrozumieć i być z niej zadowolony.

7. JAKI JEST TWÓJ STOSUNEK DO MOJEGO BUDŻETU?

Znów chodzi o pieniądze. Cóż, pieniądze to nie wszystko, ale są one ważnym czynnikiem. Nie chcesz chyba zacząć projektu bez z góry ustalonego budżetu i dopuścić do sytuacji, w której koszty wymykają Ci się spod kontroli.

Twój architekt może, a nawet powinien pomóc Ci w utrzymaniu budżetu projektu na poziomie, który został ustalony na wstępie. Jeśli jednak nie ustalono budżetu na początku, to naprawdę nie można oczekiwać, że architekt tego nie wykorzysta! Aby projekt się udał, wyświadcz sobie ogromną przysługę: określ, ile możesz przeznaczyć na koszty budowy. Jeśli potrzebujesz pomocy, Twój architekt pomoże ci je określić.

Oczywiście, w każdym projekcie budżet może ulec zmianie w miarę postępów prac. Jednakże architekt powinien pomóc Ci w zarządzaniu budżetem projektu i kontrolowaniu kosztów.

Powyższe 7 pytań powinno pomóc Ci w lepszej ocenie architekta przed jego zatrudnieniem. Uzyskanie na nie odpowiedzi pomoże usprawnić proces inwestycyjny, stworzyć harmonijne warunki współpracy oraz wybudować Twój wymarzony dom lub inny budynek.