Masz małą sypialnię? Oto kreatywne sposoby na jej powiększenie

Praca nad małą sypialnią jest trudniejsza niż może się wydawać. Nie ma jednak co się martwić. Jest to co prawda spore wyzwanie, ale istnieje mnóstwo sposobów jak mu sprostać. Jakich? Tego dowiesz się tego z mojego dzisiejszego wpisu.

Nie wszyscy są minimalistami. Są rzeczy, które kochamy, nie chcemy się z nimi rozstawać, a które zajmują więcej miejsca niż mamy. Stanowi to problemem, gdy mieszkasz w małym mieszkaniu lub domu. Pierwszym pomysłem jaki przychodzi do głowy, jest pozbycie się ich. Jednak gdy z powodów sentymentalnych nie chcesz tego robić, musisz znaleźć jakieś kreatywne rozwiązanie. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

Wielofunkcyjne meble

Istnieje mnóstwo typów łóżek, które służą nie tylko do spania, ale również do przechowywania w różnych rzeczy, nie tylko pościeli, ale również ubrań, kosmetyków, czy butów. Wiele z nich ma dodatkowe schowki przy zagłówku, które eliminują potrzebę posiadania szafek nocnych. Zaopatrzenie się w nie tylko zaoszczędzi cenną przestrzeń, ale również zapewni wszystkie podstawowe udogodnienia.

Innym rozwiązaniem jest tzw. łóżko Murphy-ego. W Polsce jest to rozwiązanie bardzo rzadko spotykane, ale popularne za oceanem, co widać na amerykańskich filmach. Chodzi mianowicie o łóżko chowane do ściany, które pozwala w dzień cieszyć się przestrzenią, a w nocy wygodnie spać.

Wbuduj meble!

Wbudowywanie mebli w ściany jest doskonałym rozwiązaniem na powiększenie małych przestrzeni. Dzięki niemu szafy mogą być wykorzystywanie nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale również jako ściany. Minusem tego rozwiązania jest pomyślenie o nim w fazie budowy domu lub wykonanie generalnego remontu mieszkania.


Lustro

Lustro jak wie każdy odbija światło. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajduje wydaje się większe, gdyż nasz mózg interpretuje odbijaną przestrzeń jako część pomieszczenia. Dlatego ważne jest, by lustro było jak największe. Najlepiej, w przypadku, gdy zamawiamy u stolarza szafę, powiedzieć mu, iż na całym jednym skrzydle ma być zamontowane lustro. Zrobiłem tak w swojej sypialni i stąd pewność, że to naprawdę działa.

Dobierz odpowiedni kolor ścian i lampy!

Nawet tak prozaiczne rozwiązanie jak umiejętne przemalowanie pokoju może powiększyć przestrzeń. Białe lub w ostateczności jasne ściany nadadzą wnętrzu otwartości i światła, a szary lub ciemny sufit zamknie przestrzeń od góry. Dzięki temu zabiegowi sypialnia optycznie wyda się większa niż jest w rzeczywistości.

Z kolei jeśli chodzi o oświetlenie to musi być ono dobre. Słaba żarówka sprawi, iż sypialnia wydaje się ciemna, a co za tym idzie ciasna i mała. Z kolei mocna sprawi wrażenie przestronności i dużej ilości miejsca. Warto jednak pamiętać, że w sypialni światło powinno być żółte, a nie białe. Białe bowiem pobudza, przez co jest idealne w miejscach pracy. Natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, a takim jest niewątpliwie sypialnia, stosuje się żółte, które sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.

Wyrzuć duże meble

Meblowanie małych pomieszczeń dużymi meblami sprawia, że wydają się one być jeszcze mniejsze niż są w rzeczywistości. Nie chodzi mi tu tylko o duże łóżko, ale również o pokaźnych rozmiarów szafki nocne, kredensy, czy komody. Wymiana ich na mniejsze pozwoli nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również sprawić, iż sypialnia będzie wydawać się większa.