Przed rozpoczęciem remontu kuchni niezwykle ważne jest, by ustalić oczekiwania, realistyczny plan prac, czas ich realizacji oraz ile będzie kosztować. Pomoże Ci to odpowiednio rozplanować budżet oraz uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń.
Wszelkiego rodzaju inspiracje, ekspozycje w sklepach meblowych, czy programy telewizyjne mogą podsunąć Ci wiele doskonałych pomysłów na kuchnię. Nie poruszają one jednak kwestii logistyki przez co może później dojść do wielu frustrujących sytuację. Dlatego też poniżej podaję kilka najważniejszych wskazówek, których nie uzyskasz z telewizji.
1. Przebudowa kuchni potrwa dłużej niż kilka dni.
W większości programów „remontowo-budowlanych” w TV projekty realizowane są w kilka dni (pomijam tu kwestie czy faktycznie to tak krótko trwa). By to osiągnąć w prace angażowanych jest nawet kilkudziesięciu fachowców (20-30), a roboty koordynuje doświadczony kierownik budowy. W rzeczywistości, gdy nowa kuchnia ma być dziełem Twoim i ewentualnie Twojego szwagra lub kolegi, dobrze jest zarezerwować na remont co najmniej tydzień.
2. Przebudowa kuchni wymaga trudnej koordynacji, która może zwiększyć koszty.
Remont kuchni nie tylko potrwa dłużej niż w programach telewizyjnych, ale również będzie wymagał procesu koordynacji, którego właściwe przygotowanie może pochłonąć mnóstwo czasu i energii. Każdy jego etap będzie wymagał zakupu materiałów, instalacji nowych urządzeń, malowania, podejmowania decyzji, które zaważą o jakości naszego życia przez kilka kolejnych lat oraz robienia tego we właściwym czasie, by nie było przestojów w pracach. Jako, iż najprawdopodobniej koordynacją będziesz zajmować się osobiście, musisz dokładnie zaplanować każde posunięcie i pilnować, by były one realizowane w odpowiedniej kolejności.
Najlepiej porozmawiaj na ten temat z ekspertami, fachowcami. Jeśli okaże się on niewystarczająco dobry, to nie będzie żadnej katastrofy, ale wtedy koszty remontu mogą niepotrzebnie wzrosnąć.
3. Na materiały do remontu kuchni możesz wydać więcej lub mniej, ale musisz wziąć pod uwagę ich jakość. Blaty, czy płytki nie muszą kosztować fortuny. Nie myśl jednak, że zaoszczędzisz na nich. Jeśli wybierzesz tani materiał, czyli w większości przypadków kiepskiej jakości, to będziesz go musiał wymienić szybciej niż gdybyś kupił droższy, ale lepszy. Dlatego zanim zaplanujesz budżet dowiedz się wpierw jak najwięcej o relacji cena do jakości każdego użytego materiału.