10 powodów dla których warto być architektem

fot. 準建築人手札網站 / flickr.com/photos/eager/13948288967 / CC-BY-SA

Czytałem ostatnio wiele artykułów przedstawiających powody, dla których nie warto być architektem, ale pomyślałem, że zrobię coś na przekór i napiszę podobny tekst, ale o zaletach tak ciekawego zawodu, jakim jest architekt. Choć poświęciłem zaledwie 30 minut na napisanie tego wpisu, to mam nadzieję, że efekt jest zadowalający.

1. Architekt to styl życia, a nie praca

Architekci cały czas myślą o budynkach i nowych projektach. Gdziekolwiek idą, zaczynają szukać materiałów, form, oświetlenia itp. Jeśli wybierają się gdzieś w podróż, zaczynają od zaplanowania budynków, które chcieliby odwiedzić. Prawdopodobnie 90% wszystkich kupowanych przez nich książek dotyczy architektury – umieszczają je nawet na liście świątecznej.

2. Ludzie szanują architektów

Nawet jeśli ludzie tak naprawdę nie rozumieją, co robimy, istnieje przekonanie, że architekci są etyczni oraz odpowiedzialni. Jest to jeden z powodów, dla których architekt jest wybierany tak często. Zawód ten nie jest postrzegany jako kierujący się nagrodami finansowymi.

3. Praca rozwija

Architekci nie są artystami – muszą zajmować się technologią budowlaną i programowaniem. Materiały i metody budowlane podlegają ciągłym zmianom, a nasz zawód musi sprostać wymaganiom ogółu społeczeństwa (wydajność budynku, zużycie energii, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu itp.). Architekci tworzą nowe koncepcje projektowe, które stymulują sposób realizacji nowoczesnego budownictwa. Architekt to jeden z niewielu zawodów, który nigdy nie jest statyczny.

4. Wolność artystyczna

Jako architekt, otrzymujesz określone parametry projektu, które mają pomóc w jego prowadzeniu. Daje to niezwykłą swobodę. 10 architektów mających do dyspozycji te same parametry dostarczy klientom 10 różnych rozwiązań. Za każdym razem.

5. Możesz być swoim własnym szefem

Jako architekt nie musisz pracować na etacie. Możesz mieć własną firmą, a jednocześnie nadal być rentownym dostawcą usług w prawie każdym projekcie o dowolnej wielkości. Możesz sam wziąć udział w konkursach i wygrać duże projekty.

6. Namacalne rezultaty

Każdy, kto kiedykolwiek widział budynek i otrzymał pozwolenie na budowę, wie dokładnie o czym mówię. Nadal jestem podekscytowany, gdy mogę oglądać swoje zrealizowane projekty. To tak jakby mieć własne laboratorium i udoskonalać rzeczy, które uważasz za ważne. Wiąże się to z wolnością artystyczną wymienioną w punkcie 4, ale architekci generalnie mają poczucie własności w stosunku do każdego projektu, nad którym pracują. Są jego twórcami.

7. Możemy pozytywnie wpływać na życie ludzi

Rozwijanie osobistej relacji z klientem jest satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy wiesz, że proces ten przyniesie bardziej owocny produkt końcowy. Co więcej stosowane przez nas rozwiązania, poruszane kwestie, często otwierające oczy klientom na pewne aspekty, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, wprost wpływa na ich życie. Wiąże się to jednak z olbrzymią odpowiedzialnością.

8. Oczekuje się eksperymentów

Mimo, że architekt musi znać się na budownictwie oraz technologii budowy, końcowy produkt w postaci budynku nie jest definitywnie słuszny lub błędny. Żaden z architektów nie wymyśli dokładnie takiego samego rozwiązania przy identycznym zestawie parametrów. Stąd istnieje poczucie, że architekt może nadać projektowi swoją własną osobowość. Oczekuje się, że będziemy próbować nowych rzeczy, badać różne materiały i stosować nowoczesne technologie w każdym projektu.

9. Długowieczność

Możesz wykonywać ten zawód tak długo, jak tylko chcesz. Chociaż sam mam dopiero 30 lat, to nie boję się przyznać, że w większości przypadków architekci osiągają swój najwyższy poziom dopiero po przekroczeniu wieku 50 lat.

10. Różnorodność opcji

Absolwenci architektury kończąc studia, nie wiedząc, na jakiej architekturze chcieliby się skupić. Jest to naprawdę świetne, bo kiedy kończysz studia, nie wiesz wystarczająco dużo o możliwościach zawodu. Możesz pracować nad budynkami z różnych sektorów rynku, takich jak hotelarstwo, budownictwo mieszkaniowe, publiczne, handlowe itp. Wybór specjalizacji należy do Ciebie.

BONUS

11. Kontakty

Będąc architektem ma się do czynienia nie tylko z osobami budującymi swoje wymarzone miejsce na ziemi, ale również z deweloperami, przedsiębiorcami, czy inwestorami w nieruchomości. Realizacja zlecenia dla nich wiąże się często z nawiązywaniem pozytywnych relacji, czasem przeradzających się nawet w przyjaźń. Dzięki temu poszerzamy swoje kontakty zgodnie z zasadą mówiącą, iż do dowolnej osoby na świecie dzieli nas tylko 6 osób.

1 myśl na “10 powodów dla których warto być architektem

Możliwość komentowania jest wyłączona.