Koszty remontu / przebudowy domu – jak utrzymać je w ryzach?

Pogodzenie ograniczonego budżetu i naszych oczekiwań odnośnie remontu domu lub jego przebudowy, bądź rozbudowy może być trudne do osiągnięcia niezależnie jak duży (lub mały) pokój, czy część domu zamierzamy zmienić. Pomoże w tym zrobienie szczegółowego projektu remontu uwzględniającego wszystkie zamierzone zmiany, a co za tym idzie wydatki.

Koszty remontu nierozerwalnie są związane z rodzajem budynku, który zamierzamy zmienić. Bez względu jednak na to w budżecie remontu / przebudowy należy zarezerwować następujące wydatki:

1. Eksperci

Pierwsza część budżetu to różnego rodzaju eksperci, którzy zaprojektują lub doradzą co zmienić, jakie materiały zastosować oraz jak poprawić funkcjonalność domu. Upewnij się przy tym, że wybierasz odpowiednich ludzi, którzy Ci pomogą. Zależnie od zakresu prac będziesz potrzebował co najmniej trzech ekspertów:

Architekta, który stworzy projekt uwzględniający wszystko, co chcesz zmienić oraz dopilnuje, by remontowane wnętrza lub dobudowywana część budynku pasowała do reszty domu. Zajmie się on również kwestią formalną, gdy jest ona wymagana.

Konstruktora, który stwierdzi, iż planowane zmiany nie naruszą konstrukcji budynku lub jak ją odpowiednio wzmocnić. Zwykle kontaktuje się z nim architekt.

Kierownika robót / budowy, który przypilnuje kolejności i jakości wykonywanych robót, a także przypilnuje, by budowlańcy nie szli na łatwiznę, tylko realizowali projekt (więcej o tym zagadnieniu pisałem TUTAJ).

2. Koszty pracy

Kiedy zatwierdzisz już plan sporządzony przez architekta zacznij rozglądać się za wykonawcą. Często inwestorzy robią na odwrót, co moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. Nie chodzi tu o samą presję czasu (na załatwienie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień potrzeba czasu), ale również w trakcie projektowania może się okazać, że zechcesz zrobić coś, w czym zakontraktowana ekipa nie jest najlepsza.

Na fachowców (a nie „pana Mietka”) trzeba poczekać nawet pół roku lub dłużej. Zwykle jednak cierpliwość popłaca. Budowlańcy mający wolne terminy z jakiegoś powodu je mają. Nie dotyczy to nowych ekip, które mogą okazać się dobre, ale też fatalne.

Niektóre roboty możesz wykonać co prawda sam, ale bądź przy nich ostrożny. Jeśli nie do końca wiesz, jak coś zrobić, możesz doprowadzić do konieczności wykonania dodatkowych robót, co wiąże się z nerwami i kosztami.

3. Koszt materiałów

Eksperci i budowlańcy to oczywiste koszty, które przychodzą do głowy, gdy myśli się o remoncie lub przebudowie domu. Równie ważne są jednak materiały. Zastanów się ile ich potrzebujesz. Możesz w tym celu poprosić architekta o przygotowanie obmiaru, w którym zawarte będą wszystkie materiały (pustaki, panele, okna) potrzebne do przeprowadzenia remontu.

Przy zakupach nie polecam kierować się ceną. Wbrew reklamom tańsze materiały z dużych marketów są zwykle słabszej jakości niż nieco droższe z lokalnych składów budowlanych. Przykładowo miedziane rurki używane do rozprowadzania ciepłej wody mają mniejszą grubość ścianek przy tej samej średnicy. Oznacza to, że są słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

4. Dekoracje, meble, ogród

Remont, czy przebudowa to nie tylko zmiana układu pomieszczeń, czy dobudowa nowej części domu. To również umeblowanie wnętrz. Najlepiej je zaplanować już przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu możemy uniknąć pewnych ograniczeń związanych z wykonanymi robotami. Chodzi m. in. o sytuację, gdy chcemy w rogu pokoju postawić lampę, lecz w jej pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego. Trzeba wówczas, albo kuć ścianę, albo myśleć nad wkomponowaniem przedłużacza, albo zrezygnować z tego pomysłu.

 

Przygotowanie planu remontu i określenie jego budżetu pomoże trzymać w ryzach koszty. Praktyka jednak mówi, iż część inwestorów nie ma wyobraźni przestrzennej (i nie musi mieć – od tego właśnie jest architekt), więc pewne rzeczy dostrzegane są dopiero na budowie. Skutek jest jeden – chęć zmiany. Dlatego też lepiej 5 razy przemyśleć projekt lub nawet poprosić architekta o zrobienie makiety, niż później go modyfikować, co generuje dodatkowe koszty remontu / budowy.