Podsumowanie 2017 roku – „nie znałem swojego męstwa”

Przełom roku jest dobrym czasem do podsumowań, więc pozwolę pochwalić się moimi osiągnięciami minionego roku. 2017 – ten rok był dla mnie przełomowy i zapamiętam go na długo jako okres gwałtownego rozwoju, poszerzania kompetencji i realizowania wyzwań, które z początku wydawały mi się niemożliwe.

Zacznę może od liczb. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia udało mi się zamknąć (uzyskać pozwolenie na budowę) aż 21 projektów. Średnia jest niezła – 1,75 tematów na miesiąc. A jak wygląda statystyka w rozbiciu na typy projektów? Interesująco.

  • 2 projekty modernizacji hali przemysłowej,
  • 1 projekt zamienny do projektu hali przemysłowej,
  • 4 projekty obiektów przemysłowych i usługowych,
  • 2 projekty budynków usługowych – niestety w przypadku jednego w Starostwie wyniknął problem nie do przejścia, więc inwestycja nie zostanie zrealizowana,
  • 4 projekty domków,
  • 1 projekt budynku gospodarczego,
  • 4 projekty przebudowy domków,
  • 4 mniejsze projekty.

Robiąc to powyższe zestawienie co chwilę dopisywałem kolejne pozycje. Towarzyszyło temu niezwykle ekscytujące zdziwienie, które doskonale podsumowuje cytat Jana Onufrego Zagłoby z filmu „Ogniem i mieczem” – „Chorągiew. Zdobyłem chorągiew. Nie znałem swojego męstwa!„. 😉 Zwłaszcza, że kolejne 4 projekty, z czego 1 dotyczy hali magazynowej, 2 domków, a 1 zmiany sposobu użytkowania, są złożone w Starostwie i czekają na rozpatrzenie. Ponadto kolejny projekt budynku usługowego jest już zakończony i czeka tylko na zmianę klasyfikacji gruntu działki.

Projekty jednak projektami. Moim zdaniem ważniejsze od nich jest to, że przez ostatnie 12 miesięcy rozwinąłem się jako architekt oraz przede wszystkim jako człowiek. Udało mi się przełamać wiele barier, z którymi ciężkie boje toczyłem od lat. Teraz jednak te lęki są już w odwrocie, a ja szukam kolejnych, by się z nimi rozprawić. 🙂 Nie sposób przy tej okazji wspomnieć także o wielkiej, i to dobrej, zmianie w moim życiu osobistym. Mianowicie od 10 czerwca 2017 roku jestem szczęśliwym mężem.

Kolejny, 2018 rok zapowiada się jeszcze lepiej. Już teraz pracuję nad projektem kolejnej w mojej kolekcji hali przemysłowej (1 250 m2) oraz dwóch rozbudów budynków przemysłowych, a także niezwykle ciekawym budynkiem mieszkalnym. Wszystkie te obiekty zostaną przyporządkowane do przyszłego (w chwili pisania tego wpisu) roku.

A co z postanowieniami noworocznymi i planami na następne 12 miesięcy? Jest wśród nich wiele trudnych i przełomowych dla mnie wyzwań. Szczegóły pozwolę sobie jednak zachować dla siebie, poza jednym – chwalić się tutaj swoimi projektami i realizacjami. 🙂