Jak przygotować dom na zimę? 7 porad.

W połowie listopada jeszcze nie jest za późno, by przygotować swój dom na zimę. Wbrew pozorom nie zajmie to dużo czasu, a może zabezpieczyć cię przed kosztownymi konsekwencjami, których lepiej uniknąć.

  1. Sprawdź spadki rynien i oczyść je z liści. Zatory w mroźne noce mogą powodować tworzenie się lodu. jego ciężar może być przyczyną odkształceń rynien, czy wręcz ich zerwania. 
  2. Zleć przegląd swojego pieca. Nie ma nic gorszego niż awaria kotła w sezonie grzewczym.
  3. Wymień filtr w wentylacji mechanicznej. Pomimo instalowania w nowych i remontowanych domach ekologicznych źródeł ciepła tj. pompa ciepła, smog w dzielnicach mieszkalnych nadal jest dużym problemem. Miejscami jest tak źle, że zwykłe otwarcie okna może uruchomić czujki czadu. Stąd aby mieć w domu czyste powietrze trzeba wymienić filtr. 
  4. Otoczenie domu ma znaczenie. Sprawdź, czy gałęzie drzew nie znajdują się zbyt blisko domu i nie uderzają o elewacje. Może to ją uszkodzić. Należy również uszczelnić wszelkie szczeliny wokół drzwi, okien i różnego rodzaju połączeń. Woda wraz z ujemną temperaturą przyczyni się do ich powiększania.
  5.  Przeprowadź również test czujek czadu lub gdy ich nie masz, zainstaluj je. Zwłaszcza jeśli masz kominek lub piec opalany gazem lub paliwem stałym. Ponadto zamów kominiarza, by sprawdził drożność kanałów spalinowych i dymowych oraz ciąg kanałów wentylacyjnych.
  6. Jeśli masz kraniki zewnętrzne nie zapomnij o zamknięciu zaworu na instalacji doprowadzającej do niej instalacji. Zamarznięcie wody może rozsadzić rury i spowodować kosztowne straty.
  7. Równie ważne są rury centralnego ogrzewania, a raczej ich izolacja. Jeśli odpadła ona w nieogrzewanych pomieszczeniach w garażu lub piwnicy, może być źródłem strat ciepła.