Ile kosztuje budowa domu? Więcej niż myślisz…

fot. Martin Pettitt / flickr.com / CC-BY-SA

Ile kosztuje budowa domu? Tak naprawdę. Odpowiedź na to pytanie brzmi najczęściej: „więcej niż się spodziewasz”. Dlaczego? O tym poniżej.

Ściany, fundamenty, dach, instalacje, okna, drzwi, wylewki, tynki, płytki, panele – te elementy zwykle bierze się pod uwagę, gdy mowa jest o budowie domu. Nie są to jednak wszystkie koszty, a jedynie część. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę pozostałe kwestie prawdziwe koszty potrafią znacznie wzrosnąć. Jakie to kwestie?

Zagospodarowanie działki – ogrodzenie, place, taras, meble ogrodowe, zieleń potrafi pochłonąć spore fundusze. Zwykle radzę wziąć pod uwagę, iż te dodatkowe rzeczy dobrze zarezerwować sobie co najmniej 50 tysięcy złotych.

Dojazd – gdy mamy działkę na osiedlu domków graniczącą z drogą gminną / miejską to koszty wykonania drogi i zjazdu są względnie niskie. Robimy zjazd i po sprawie. Zupełnie inaczej jest, gdy dojazd odbywa się drogą prywatną, w której mamy współudział. Koszt jego wykonania w praktyce zwykle ponosi pierwszy budujący się przy ulicy. Osobną kwestią jest tu porozumienie się współwłaścicieli w sprawie sfinansowania budowy jakościowo dobrej drogi. Regułą jest brak jednomyślności (ktoś kto na razie nie chce budować na swojej działce nie chce ponosić kosztów), który przekłada się na dziury, kałuże i błoto.

Przyłącza – w przypadku prądu i gazu sprawa jest prosta. Wraz z projektami umów na wykonanie przyłącza otrzymujemy również wyliczenie opłaty przyłączeniowej, którą należy uiścić za wykonanie przez gestorów przyłączy. W przypadku wody i kanalizacji musimy natomiast sami zlecić wykonanie przyłączy, których koszt jest uzależniony od ich długości.

Koszt pieniądza – nie każdy może pozwolić sobie na budowę domu finansowaną z oszczędności. Stąd konieczne jest uzyskanie kredytu. To oznacza dodatkowe koszty. Przez okres kredytowania całkowity koszt odsetek wynosi zwykle 30-50% pożyczonej kwoty, czyli zapożyczenie każdego 100 zł będziemy musieli zapłacić łącznie 30 – 50 zł.

Meble – część wyposażenia przewozi się zwykle ze starego domu lub mieszkania. Jednak nie wszystko. Szafy robi stolarz na wymiar. Podobnie kuchnię, do której kosztu należy doliczyć jeszcze sprzęt AGD, który zależnie od modelu może kosztować albo 1 000 zł za sztukę albo 5 000 zł za sztukę. Ponadto wyposażenie łazienki również nie jest tanie.

Administracja – koszty budowy to nie tylko koszty materiałów, robocizny, czy wyposażenia. To również koszty projektów, kierownictwa budowy, tyczenia, map itp. Łącznie może to być kwota rzędu 20 – 30 tysięcy złotych.

Działka – tu wbrew pozorom cena zależy nie tylko od trzech najważniejszych rzeczy tj. lokalizacji, lokalizacji i lokalizacji. Cena działki to również koszty przebudowy sieci, czy wyłączenia gruntu z produkcji rolnej (do 500 m2 jest ono bezpłatne). Dlatego czasem dziwnie niska cena zakupu działki może znacznie wzrosnąć po uwzględnieniu wszystkich jej ewentualnych wad.